Suriyelilerden “Dünya Mülteciler Günü” Anması

28/06/2016 Paylaş:   

Dünya Mülteciler Günü, Türk Kızılayı’nın Suriyeliler için hizmete açtığı Toplum Merkezlerinde farklı etkinliklerle andı. Etkinlikler kapsamında mülteci çocukların, ülkelerinde yaşanan savaş stresinden biran olsun uzaklaşmaları, Türk ve Suriyeli çocukların kaynaşmaları sağlandı.
 
Konya Toplum Merkezi, “Fırçalar Bizden, Şekiller Sizden” adı altında düzenlediği etkinlik ile Suriyeli çocukların özlem ve duygularına tual olmaya çalıştı. Etkinlikte çocukların bazıları özgürlüğü simgeleyen mesajlar verirken, bazıları ise ülkeleri ile Türk toplumunun kardeşçe yaşamasını resimlemeye çalıştı. Kardeş ve barışın simgelendiği mesajlar veren miniklerin yanı sıra Suriyeli birçok aile de aynı günün akşamı iftar yemeğinde buluştu. Geleneksel “Konya pilavı”nın ikram edildiği yemek sonrasında çocukların gösterileri aileleri tarafından büyük beğeni topladı.
 
Ankara Toplum Merkezi tarafından ise, Ulubey parkında iftar sonrası bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe mültecilerin ilgisi yoğundu. Yapılan etkinlikte kurulan çadırlarda Osmanlı şerbeti dağıtıldı, Kızılay Hatırası fotoğraf çadırı kuruldu, yüz boyama etkinlikleri gerçekleştirildi, Hacivat ve Karagöz, Aşuk ile Maşuk gibi orta oyunları sergilendi, meddah eşliğinde çocuklarla birlikte oyunlar oynandı.
 
Etkinliklerin bir diğer adresi olan Şanlıurfa Toplum Merkezi’nde ise yerel halk ile Suriyeli mülteciler bir araya geldi. Mustafa Kuş parkında gerçekleştirilen etkinlikler açık havada yapıldı.
 
İstanbul Toplum Merkezi ise, mültecilerle çalışan STK’ların bir araya gelerek oluşturduğu ortak bir faaliyet gerçekleştirdi. Mülteci ailelerin çocukları ile katıldığı etkinlikte çocuklar gönüllerince eğlendi.