Kızılay’ın Ramazan Yardımları Üç Kıtaya Ulaştı

28/06/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın Ramazan ayı yurt dışı yardımları tüm hızıyla devam ediyor. Birçok ülkede yerelden gıda malzemesi teminlerini tamamlayan Kızılay ekipleri, ihtiyaç sahiplerine dağıtımları sürdürüyor. Son dönemde Kazakistan, Bangladeş, Afganistan, Somali ve Bosna’da yardım dağıtımı gerçekleştiren Kızılay böylece üç kıtada onbinlerce ailenin Ramazan sofralarını bereketlendirmiş oldu.
 
Bu yıl Asya ve Güney Asya’da Ramazan yardımlarına ağırlık veren Kızılay, Ramazanın ilk günlerinde Pakistan’da yaptığı yardım çalışmalarına son olarak Bangladeş, Afganistan ve Kazakistan’ı da ekledi. Kazakistan’daki yardım çalışması İhlas Vakfı ile ortaklaşa yapıldı.
 
Somali’deki Çalışmalara Büyükelçiden Destek
 
Somali’ye 11 bin ton gıda malzemesi sevk eden ve Ramazan dönemi içinde dağıtımını organize eden Türk Kızılayı, son olarak Qatar Charity adlı yardım kuruluşu ile ortaklaşa olarak 3 bin aileye Ramazan yardımında bulundu.
 
İhtiyaç sahibi her aileye 25 kilogram şeker, 25 kilogram pirinç, 25 kilogram un, 2,5 kilogram süt tozu, 6 litre sıvı yağ ve 2 kilogram hurma olmak üzere toplam 85,5 kilogram gıda malzemesi dağıtılmış oldu. Dağıtım çalışmasına Türkiye’nin Somali Büyükelçisi Olgan Bekar ile Somalili bürokratlar da katıldı.
 
Balkanlar’da da Dağıtımlar Devam Ediyor
 
Kızılay, Ramazan yardımları kapsamında, Balkan ülkelerindeki çalışmalarını da tüm hızıyla sürdürüyor. Sırbistan’da çalışmalarını Ramazan’ın ilk günlerinde tamamlayan Kızılay, Bosna Hersek ve Kosova’da ihtiyaç sahibi ailelere ulaşıyor.
 
Kosova’da gerçekleştirilen dağıtım çalışmalarına Türk Kızılayı Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan da katıldı. Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı ve Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç de dağıtım çalışmalarında Kızılaycıları yalnız bırakmayarak, ihtiyaç sahibi köyleri dolaştı.
 
Kızılay’ın bölgedeki yardımlarıyla ilgili bir açıklama yapan Aslan, başta Kosova olmak üzere Balkanlar genelinde yaklaşık 19 bin aileye gıda yardımı yapıldığını söyledi.