Acılı Ailelere Kızılay’dan Destek

29/06/2016 Paylaş:   

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan meydana gelen bombalı saldırılar sonrasında devletin ilgili tüm birimleriyle birlikte Türk Kızılayı da alarm durumuna geçti. Yaralıların kaldırıldığı hastaneler ile hayatını kaybeden vatandaşların otopsilerinin yapıldığı Adli Tıp Kurumu önünde sıcak yemek hizmeti veren Kızılay, acılı ailelere destek verdi. Kızılay, olayın gerçekleştiği ilk saatlerden itibaren ise hastanelerin kan ihtiyacını karşıladı, duyarlı vatandaşlardan kan bağışı aldı.
 
Hain saldırı sonrası İstanbul’daki Marmara Afet Operasyon Merkezi (MAFOM) ile bölge kan merkezlerini alarm durumuna geçiren Türk Kızılayı, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan yaralıların yakınlarına sıcak yemek ikramında bulundu. İstanbul Adli Tıp önünde bekleyen şehit yakınları için de ayrı bir uzman ekip görevlendiren Kızılay, bekleyişlerini sürdüren vatandaşlara battaniye de dağıttı.
 
Hastanelerin Kan İhtiyacı Anlık Olarak Karşılandı
 
Kan bağışında bulunmak için yaralıların tedavi edildiği hastanelere akın eden vatandaşları kan bağış merkezlerine yönlendirmek, yaşanan kargaşanın önüne geçmek için de büyük gayret gösteren Türk Kızılayı, İstanbul genelindeki tüm kan bağış merkezlerini açık tutarak, kan bağışı alımı gerçekleştirdi.
 
Hastanelerin kan ihtiyaçlarını ise stoklarından anında karşılayan Türk Kızılayı, yaşanan gelişmeleri anlık olarak takip etti. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, olayın hemen ardından açıklama yaparak, “Patlamanın olduğu andan itibaren kriz merkezinde koordineli olarak hastanelere ilave kan sevkiyatını yaptık. Şu an için acil kan ihtiyacı bulunmamakta. Yeterli kan stoğumuz var. Vatandaşlarımız böyle durumda hastanelere kan bağışı için yığılma yapıyorlar. Vatandaşlar acil servise gidiyor, hastaların oraya ulaşmasına engel oluyorlar. Önümüz bayram ve ramazan nedeniyle kan stoklarımız kritik seviyelerde. Dolayısıyla kan bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımızı Kızılay'ın kan merkezlerini davet ediyoruz” diyerek, hastanelerde yaşanabilecek yığılmaların önüne geçmek için çağrıda bulundu.
 
Gelişmeleri Ankara’daki Afet Operasyon Merkezi’nden takip eden Türk Kızılayı, özellikle kan ihtiyacının karşılanması konusunda Türkiye’deki tüm Bölge Kan Merkezleri’nden transfer yapmak için hazır bekliyor.