İyilik Gemisi Gazze Yolunda

02/07/2016 Paylaş:   

Abluka altındaki Gazze’ye insani yardım göndermek için düğmeye basan Türkiye, gıda malzemesi, giysi ve oyuncak yüklü 11 bin tonluk ilk yardım gemisini Mersin Limanı’nda yapılan törenle Gazze’ye uğurladı. Aşdod Limanına ulaşacak olan iyilik gemisi Türk Kızılayı tarafından Gazze içerisinde dağıtılacak.
 
AFAD tarafından koordine edilen yardım çalışması kapsamında kiralanan “Lady Leyla” isimli gemi Mersin Limanı’ndan törenle uğurlandı. Törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ile çok sayıda bürokrat ve davetli katıldı.
 
"Gemi, aslında bizim gönüllerimizi oraya taşıyor"
 
Filistin'in hayati öneme sahip bütün konularında, Türkiye Cumhuriyeti'nin elinden geleni artırarak yapmaya devam edeceğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Bunlar arasında birçok eğitim, sağlık, kalkınma, bilişim projeleri var. Bunların tamamını, bu anlaşmanın verdiği rahatlıkla inşallah çok kısa sürede tamamlayacağız. Gazze'de yaşanan bu insani dramın ardından evsiz kalan on binlerce insanın gıda, giyim, tedavi ve barınma gibi ihtiyaçlarının giderilmesi için daha onlarca projeyi hayata geçireceğizGemi, aslında bizim gönüllerimizi oraya taşıyor. Türk Kızılayı ve AFAD’la, tüm ihtiyaç sahiplerinin yanındayız.” dedi.
 
“Türk Kızılayı ekipleri yardım malzemelerini Gazze’de dağıtacak”
 
Gemideki 11 bin ton giysi ile gıdanın İsrail'in Aşdod Limanı'na, oradan da Gazze'ye ulaştırılacağını vurgulayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Türk Kızılayı yetkililerince teslim alınacak bu insani yardımlar, Dışişleri Bakanlığımızın eş güdümünde yerine ulaşacak. Bu yardımları koordine eden, bu geminin yola çıkmasında gerekli hazırlıkları yapan AFAD'a, Türk Kızılayı ve Dışişleri Bakanlığımıza teşekkür ediyorum.” ifadesinde bulundu.
 
Konuşmaların ardından un, pirinç, şeker, yağ ve gıda kolilerinden oluşan 11 bin tonluk yardım malzemesi ile Gazzeli çocuklar için hazırlanan bayram hediyesi 100 bin giysi, 20 bin ayakkabı ve 10 bin oyuncak taşıyan "Lady Leyla", İsrail'in Aşdod Limanı'na doğru hareket etti. Aşdod limanına gelecek olan yardım malzemelerini bölgedeki Türk Kızılayı ekipleri Gazze’ye ulaştırarak ihtiyaç sahiplerine dağıtacak.