Kızılay’dan Şehit Yakınları ve Suriyeli Misafirlere İftar

03/07/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı, Ramazan’da Bu Hilalin Altında Buluşalım kampanyası kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Kilis’te Şehit aileleri ve Suriyeli misafirlerinde katıldığı 2000 kişilik bir iftar programı düzenledi.
 
Kızılay’ın Şanlıurfa Toplum Merkezi'nden yararlanan Suriyeli çocukların şiir ve ilahileriyle başlayan ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık ile Kilis Valisi İsmail Çataklı’nın ev sahipliği yaptığı iftar programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Tuncay Kopuz,  Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Can, Ahmet İşgüzar, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, milletvekilleri, şehit yakınları, Suriyeli misafirler ile çok sayıda davetli katıldı.
 
“Türkiye, Suriye’den gelenlerin de vatanıdır”
 
Şehit aileleri ve Suriyeli misafirlere verilen iftar yemeğinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriyeli misafirlerimize bu şehre sığındıkları için teşekkür ediyorum. Burada bulunan muhacir kardeşlerim vatanın ne olduğunu çok iyi biliyorlar. Türkiye, Suriye’den gelenlerin de vatanıdır. Her zaman söylüyorum, burada bir kez daha tekrar edeyim, bizim ülke olarak resmi sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız başkadır. Gönül sınırlarımızın hududu, bizi kardeş olarak gören herkesin yaşadığı yerleri içine alır. Dolayısıyla Suriye'den gelen kardeşlerime diyorum ki, biz sizi kardeşimiz olarak görüyoruz. Siz de bizi kardeşiniz olarak görüyorsanız, vatanınızdan değil, sadece evinizden, toprağınızdan uzaksınız. Türkiye sizin de vatanınızdır. Şunu unutmayın, hiçbir zulüm ilelebet sürmez. Biliyorum, çok zorlukla karşılaştınız, çok acılar yaşadınız, çok kayıplarınız oldu. Allah biz kullarına her zorluğun arkasından bir kolaylık geleceğini vaat ediyor. Ve hiç şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir. Üzülmeyeceğiz, ümidimizi asla kaybetmeyeceğiz. Mücadeleyi asla bırakmayacağız. Duayı asla terk etmeyeceğiz. İnşallah çektiğiniz sıkıntıların, verdiğiniz emeklerin karşılığını alacaksınız. Evinize, yuvanıza kavuşacağınız o günlerin çok uzak olmadığına yürekten inanıyorum.” şeklinde konuştu.