Kızılay’ın İyilik Gemisi Adresine Ulaştı

04/07/2016 Paylaş:   

Mersin Limanı’ndan törenlerle uğurlanan gıda, ilaç ve oyuncak yüklü Layd Leyla isimli Kızılay İyilik Gemisi, İsrail’in Aşdod Limanı’na ulaştı. Limana yanaşmasının hemen adından insani yardım yükünü boşaltmaya başlayan İyilik Gemisi, Kızılay ve AFAD üst düzey yöneticileri tarafından karşıladı.
 
Abluka altındaki Gazze’nin başta gıda olmak üzere insani birçok ihtiyacını karşılayabilecek malzemelerle yüklü olan İyilik Gemisi, 35 saatlik yolculuğunun ardından yükünü boşaltmak üzere İsrail’in Aşdod limanına vardı. Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve AFAD Başkan Vekili Mehmet Halis Bilden tarafından karşılanan gemiden boşaltılan insani yardım malzemeleri Gazze’ye sevk için hazır hale getirilmeye başladı.
 
Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Lady Leyla gemisiyle Gazze'ye yapılan yardımla ilgili, “Bu, ambargonun açıldığına, Gazze'ye insani yardımın, kalkınma yardımlarının açılmasına yönelik ilk adımdır. Bundan sonraki süreç devam edecektir. Bu süreç, umut ediyoruz ki Filistin halkı için daha mutlu, müreffeh bir gelecek olacaktır” dedi.
 
Kerem Kınık, Türkiye'nin Filistin'e ve Gazze'ye yapmış olduğu yardımların süreceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
“İnsani yardım ve alt yapı boyutu önemli. Bunun içinde özellikle içme suyu ve atık suyu arıtma tesisleri inşa edilmesi, enerji temini projeleri var. Bu konuda atılacak adımlarla ilgili bayramla beraber Türkiye'den teknik heyetler ziyarete başlayacak ve fizibilite yapılacak. Elde hazır projeler var. Bu projelerin uygulanmasına en kısa süre içerisinde başlanması düşünülüyor. Ayrıca, Türkiye'den Gazze'ye yapılmış olan en önemli yardımlardan bir tanesi eğitim ve araştırma hastanemiz. Binası bitti. Ekipmanlarının, tefrişatın ve teçhizatın yapılmasıyla ilgili TİKA'nın yapmış olduğu koordinasyonlar yine bu anlaşma sayesinde kolaylaştırılmış oldu. Bu malzemeler ve ekipmanlar da girdikten sonra burada Gazze'nin en ileri eğitim ve araştırma hastanesi TİKA tarafından devreye alınmış olacak.”
 
Yardım malzemelerinin dağıtımını Kızılay yapacak
 
AFAD ve Türk Kızılayı'nın çalışmasıyla toplanan, içerisinde değeri 25 milyon lirayı bulan, 13 bin 775 gıda kolisi, 5 bin ton un, 3 bin ton şeker, 2 bin ton pirinç, 500 ton ayçiçek yağı, 100 bin giysi, 20 bin ayakkabı, 10 bin 104 oyuncak ve bin 500 bebek bezinden oluşan yaklaşık 11 ton yardım malzemesinin Gazze içerisindeki dağıtımını Türk Kızılayı organize edecek. Dağıtımlar Ramazan bayramı öncesi başlayıp, kısa zamanda tüm ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.