Gazzelilerin Yüzünü Türk Kızılayı Güldürdü

08/07/2016 Paylaş:   

Abluka altındaki Gazze’ye yardım için harekete geçen Türkiye, Lady Leyla isimli gemiyle bölgeye gönderdiği insani yardım malzemelerini Türk Kızılayı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya başladı. Çocuklar için oyuncakları da unutmayan Kızılay, yüzlerce çocuğu bayram öncesi mutlu etti.
 
Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakatın ardından, "Lady Leyla" isimli gemiyle yollanan insani yardım malzemelerinin ilk bölümü Gazze'ye ulaştı. Yardım malzemelerinin Gazze’ye girişi sırasında düzenlenen törene Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, AFAD Başkan Vekili Mehmet Halis Bilden de katıldı. Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, Gazze'deki Sosyal İşler Bakan Vekili Yusuf İbrahim ve Gazzeli yetkililer de bu tarihi ana tanıklık etmek için oradaydı.
 
Gazze’nin girişinde çocuklar tarafından karşılanan Kızılay heyeti ve Türk yetkililer öncelikli olarak insani yardım malzemesinin Gazze’deki dağıtımına ilişkin yerel makamlarla toplantı düzenledi. Sonrasında İsrail’in Kerem Şalom kapısından giriş malzemelerini karşılayan heyet, hem Türkiye hem de Gazze kamuoyuna insani yardım çalışmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
 
“Yeni yardımlar yolda”
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, törende yaptığı konuşmada Gazze'ye yapılacak yardımların ilk adımının atıldığını dile getirdi. Gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması, işlemlerin daha hızlı yapılmasını dilediklerini ifade eden Kınık, “Yardımların bayramla birlikte tümünü yapmak istiyoruz. Bayramdan sonra da yeni yardımlarımızın yapılmasıyla ilgili durum, daha da netleşmiş olacak” dedi.
 
Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç ise, “Bundan sonra enerji sorununu halletmek için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca atık su sorunu var. Bunu da gidermek için çalışmaya başlayacağız. Önümüzdeki hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan uzman bir heyet gelerek, görüşmeleri başlatacak. Bundan sonraki yardımlarımız, aynı hızla, katlanarak, devam edecek” ifadelerini kullandı.
 
İlk adres yetimhane oldu
 
Törenin ardından dağıtımın ilk adresi El-Emel Yetimhanesi oldu. Türk Kızılayı’nın uzun zamandır desteğini sürdürdüğü yetimhanede gerçekleştirilen dağıtım programında yüzlerce yetimin yüzü bu defa Türkiye’den gelen oyuncaklarla güldü.
 
Oyuncakların dağıtımını gerçekleştiren Kızılay ekibi, çocuklarla uzun süre sohbet etme imkanı da buldu. Her çocukla tek tek ilgilenen Kızılaycılar, yetimhane yetkililerinden de çocukların ihtiyaçları hakkında bilgi aldı.
 
Yardım malzemeleri sınırdan hızla geçiyor
 
Türkiye’den Gazze’ye gönderilen yardım malzemelerinin dağıtımları organize edilirken, diğer taraftan insani yardım malzemelerinin Gazze’ye sevkiyatı sürüyor. Kerem Şalom kapısından Gazze’ye yardımların hızla girmesi için organize bir şekilde çalışan Türk Kızılayı ekipleri, ihtiyaç sahibi insanlara bir an önce ulaşabilmek için büyük gayret gösteriyor.