Kızılay’dan Suriyeliler İçin “Şam Bayramı Karnavalı”

12/07/2016 Paylaş:   

Sadece konaklama tesislerinde değil, şehirlerde kendi imkanlarıyla yaşamaya çalışan Suriyeliler için de projeler geliştiren ve bu kapsamda onbinlerce Suriyeliye hizmet veren Türk Kızılayı, son olarak çok özel bir organizasyona imza attı. Suriyeliler için “Şam Bayramı Karnavalı” düzenleyen Kızılay, Suriyelilere bayram coşkusu yaşattı.

Beykoz Korusu'nda gerçekleştirilen etkinliğe bin 500'ün üzerinde Suriyeli sığınmacı ile çok sayıda davetli katıldı. Suriyeli mülteciler, bayram coşkusunu Türk Kızılayı’nın "Şam Bayramı Karnavalı"nda yaşadı. Etkinlikte katılımcılara kek, çay, çorba ve kahvenin yanı sıra ülkelerine özgü tatlılar da ikram edildi.

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, “Bu etkinlik, Türk Kızılayı'nın Suriyelilerle birlikte bayram kutlamasıdır. Bayram sabahı bayramlaşıyoruz. 5 yıldır bu etkinliği değişik yerlerde yapmaya çalışıyoruz. Beykoz Korusu'nda ilk kez yapıyoruz. Onlara vatanlarından, yurtlarından uzak, kardeş kucağı açıp, birlikte bayramı kutlamaya çalışıyoruz. Böyle bir günde buraya gelmeleri, zor bir gün, hüzünlü bir gün. Allah'a şükürler olsun ki Türkiye Cumhuriyeti var, biz kucak açtık onlara, elimizden gelen misafirperverliğini göstermeye çalışıyoruz, bayram günü onların ailelerini, çocuklarını mutlu etmeye çalışıyoruz. Bin 500'ü aşkın kardeşimiz var, elimizden geldiği kadar bayram kutlaması yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Etkinlik, Arapça konserin ardından palyaço gösterileriyle son buldu.