Kızılay’dan Çatışma Mağduru Iraklılara 500 Konteynır Ev

14/07/2016 Paylaş:   

Irak’ta, IŞİD’in tehdidiyle evlerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca insanın önemli bir bölümüne, yıllardır insani yardımda bulunan Türk Kızılayı, barınma sorunu yaşayan ailelere Türkiye’den 500 konteynır barınma ünitesi göndermeye başladı. Toplam değeri 5 milyon 250 bin Lira olan konteynırlar, binlerce ihtiyaç sahibi Iraklıya güvenli barınma imkanı sağlayacak.

Türk Kızılayı’nın Erzincan ve Muş’taki Afet Yönetim Merkezlerinde bakımları yapılan ve konaklamaya hazır hale getirilen 500 konteynır, düzenlenen törenin ardından Irak’a sevk edilmeye başladı. Törene Kızılay Erzincan Şubesi’nin yöneticileri, Türk Kızılayı Kuzeydoğu Anadolu Bölge Müdürü Şafak Lostar ile Irak Kızılayı Dış Yardımlar Müdürü Ebu Seyit Ahmet katıldı.

Toplam değeri 5 milyon 250 bin lira

Türk Kızılayı Erzincan Afet Yönetim Merkezinde gerçekleştirilen törende yardım organizasyonuna ilişkin açıklama yapan Lostar, Kızılay’ın 2 yıldır Irak coğrafyasında insani yardım faaliyeti yürüttüğünü, bugüne kadar Irak'a 156 tırla yaklaşık 4,5 milyon dolarlık yardım malzemesi gönderildiğini söyledi. Lostar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Irak Kızılayı ile yaptığımız protokol kapsamında, Irak'taki mazlumlar, ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz için konteyner sevkiyatında bulunuyoruz. Irak'a 500 konteyner sevk edilecek. Bunların 290'ı Erzincan, 210'u da Muş merkezden gönderilecek. Yaklaşık değeri 5 milyon 250 bin Lira. Türk Kızılayı olarak Irak coğrafyasındaki acı dinene kadar desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Irak Kızılayı Dış Yardımlar Müdürü Ebu Seyit Ahmet ise, konteyner ve diğer yardımlar için Türk Kızılayı’na teşekkür etti.

250 TIR ile Irak’a sevk edilen konteynırların 125 adedi Bağdat, 125 adedi Anbar, 125 adedi Dohuk, 75 adedi Irak Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla Dohuk, 50 adedi ise yine Irak Mili Eğitim Bakanlığı aracılığıyla Bağdat’ta kullanılacak. Sevkiyat bir hafta içinde tamamlanacak ve konteynırlar ihtiyaç sahibi ailelere sırasıyla teslim edilecek.