Türk Kızılayı Milletinin Yanında

16/07/2016 Paylaş:   

Milli iradeyi kesintiye uğratmak için ordu içindeki bir grup askerin düzenlediği “kalkışma” girişimi sonrası milyonlarca vatandaş meydanlara koştu. Devletine sahip çıkmak için sokağa çıkan vatandaşa Türkiye’nin dört bir tarafındaki Kızılaycılar da destek verdi. Vatandaşlara ikramda bulunan Kızılay ekipleri, yaralıların tedavi edildiği hastanelerin kan ihtiyacını da hızla karşıladı.
 
Yaşanan gelişmeler üzerine alarm durumuna geçen Türk Kızılayı, ülke genelindeki bütün birimlerini teyakkuza geçirdi. Olayların yoğun olarak yaşandığı başkent Ankara’da ve İstanbul’da meydanlara inen ve Milli iradeye sahip çıkan vatandaşlara su ve kumanya ikramında bulundu. Trabzon, Adana, Hatay, Tekirdağ, Erzurum ve hemen her şehirde meydanlara inen ve “kalkışma” girişimine tepki gösteren vatandaşların yanında olan Kızılay, Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’ın talimatıyla yüzlerce noktada müdahale çalışması gerçekleştirdi.
 
Yaralanan emniyet güçlerimizin ve vatandaşlarımızın tedavi altına alındığı hastanelerin önünde de ikrama başlayan Kızılay, Adli Tıp Kurumları önünde bekleyişlerini sürdüren vatandaşlara ve görevlilere de hizmet verdi.
 
Kızılay, kan ihtiyacının hızla karşılanması için de titiz bir operasyon gerçekleştirdi. Gece boyunca devam eden hareketliliğe rağmen hastanelere kan sevkiyatını başarılı bir şekilde gerçekleştiren Kızılay, tedavileri devam eden yararlar için ihtiyaç duyulabilecek kan ürünlerinin sevkiyatını da planladı.
 
Türk Kızılayı’nın Ankara’daki Afet Operasyon Merkezi üzerinden koordine edilen çalışmalar kapsamında şu ana kadar yüzbinlerce vatandaşa başta su olmak üzere ikramda bulunuldu. Genel Başkan Kınık başta olmak üzere gelişmeleri tüm birimleri ve şubeleriyle takip eden Kızılay, müdahale çalışmalarına Türkiye’nin dört bir tarafında hızla devam ediyor.