Kızılay Şehidini Ebediyete Uğurladı

19/07/2016 Paylaş:   

Darbe girişimine müdahale için Genelkurmay’a yürüyen ve saldırı sırasında şehit olan Türk Kızılayı Küçükesat Şube Başkanı Serhat Önder için Türk Kızılayı Genel Merkezi önünde tören düzenlendi. Cenaze töreninin ardından şehit Önder'in cenazesi, Çankırı'nın Şabanözü ilçesine bağlı Bakırlı Köyü'de ebediyete uğurlandı.

Türk Kızılayı Genel Merkezi önünde düzenlenen törene, şehit Önder'in ailesi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, şube başkanları, Kızılay çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Eker, törende yaptığı konuşmada, milletin ve ümmetin düşmanlarının 15 Temmuz gecesi milletin kalbine, Cumhurbaşkanına, Meclisine, milleti korumakla görevli TSK'nın ana karargahı Genelkurmay Başkanlığına, Türkiye'nin dış düşmanlarıyla birlikte, el ele saldırı düzenlediklerini hatırlattı. Eker, “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir hainlik olamaz. Yunanlılar Türkiye'yi işgal ettiğinde bile top sesleri, gülleleri TBMM'ye değmedi. Bunlar doğrudan TBMM'nin Genel Kuruluna bomba yağdırdılar" dedi.

“Canımız bu kadar acımamıştı”

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise şehit ailesine ve Türk milletine baş sağlığı diledi. Türk milletinin yaklaşık 150 yıldır on binlerce şehit verdiğini anımsatan Kınık, “Galiçya'da düştük, Kafkaslar'da düştük, Balkanlar'da düştük, Sina Çölü'nde düştük, Kut'ül Amare'de düştük. Kurtuluş Savaşı'nda, Sakarya'da düştük. Ama canımız bugünkü kadar acımamıştı” dedi.  Dr. Kınık, şehit Önder'in, çocuklarıyla beraber kurşunlara göğsünü siper ederken, Türk milletinin geleceği, onuru, izzeti, özgürlüğü için, can emanetini teslim ettiğine işaret ederek, “Allah şehadetini kabul etsin. Bizlere onun emanetini taşıyabilecek bir yüksek sorumluluk ve yüksek ahlak versin. İnanıyoruz, insan ölümlüdür. İnsan bu emaneti bir gün verecektir. Önemli olan bu emaneti şereflice taşımak, şereflice teslim etmektir”  diye konuştu.

“Kızılay, 6 bin çalışanıyla sahaya indi”

Türk Kızılayı'nın, darbe girişimini haber alır almaz, 6 bin çalışanıyla, 700 şubesiyle, on binlerce gönüllüsüyle sahaya indiğine de değinen Kınık, “Kızılay, milletinin yanında olmak, direncini artırmak için sahaya indi. Bu toprakların böyle ucuz, basit planlarla teslim edilmeyeceğini göstermek için indi. Hala sahalardayız, vatanımızın istiklali için nöbet tutuyoruz. Çocuklarımızın geleceği, milletimize destek için nöbet tutuyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kınık, şehidin oğlu Aytuğ'a Türk Bayrağı ve Kızılay flaması teslim etti. Aytuğ, bayrağı ve flamayı üç kere öpüp alnına koyarak teslim aldı. Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualarla sona eren törenin ardından şehit Önder'in cenazesi, Çankırı'nın Şabanözü ilçesine bağlı Bakırlı Köyü'ne defnedildi.

Şehit düştüğü yerde anma

Kızılay şehidi Önder, şehit düştüğü yerde, Genelkurmay Başkanlığı önünde de anıldı. Genel Başkan Kınık, yönetim kurulu üyeleri ve Kızılay çalışanlarının katıldığı törende, şube başkanımız Önder’in şehit edildiği Genel Kurmay Başkanlığı önünde saygı duruşunda bulunuldu, çelenk bırakıldı.

Anma töreninin sonunda Önder ve tüm demokrasi şehitleri adına dua eden Kızılaycılar, bir daha böyle acılar yaşanmaması temennisinde bulundu.