Toplum Merkezlerinin Beşincisi Kilis’te Faaliyete Başladı

01/08/2016 Paylaş:   

Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında şehirlerde yaşayan Suriyeliler için yönlendirme, eğitim hizmetleri sunma ve psikososyal destek sağlamak amacıyla Kilis’te de Toplum Merkezi kuruldu. Şanlıurfa, İstanbul, Konya ve Ankara’dan sonra kurulan merkez Suriyelilere hizmet vermeye başladı.
 
Türk Kızılayı, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) desteği ile yürüttüğü Toplum Merkezleri Projesi kapsamında Kilis’te yeni açtığı merkezle Suriyelilerin yaşadıkları savaşın izlerini silmelerine yardımcı olurken, savaştan en çok etkilenen kadın ve çocuklara yönelik çalışmalara özellikle önem veriyor. Türk Kızılayı Toplum Merkezi’nde Kilis’te yaşayan geçici koruma altındaki Suriyelilere psikososyal destek sunmak amacıyla çeşitli kurslar ve seminerler düzenlenirken çocuklar için ise Çocuk Dostu Alanlar oluşturuyor.
 
Uyum Seminerleri Düzenleniyor
 
Suriyelilerin meslek edinmelerinin yanı sıra yaşadıkları yerlerdeki yerel halkla iletişimlerini geliştirmelerini sağlayabilmek için uyum seminerleri veriliyor. Bu seminerler Türkiye’deki yerel kültür, yaşadıkları şehir hakkında yararlı bilgiler ve hukuki hakları gibi konularda gerçekleştiriliyor.
 
Toplum Merkezi’nde çocuklar için kurulan “Çocuk Dostu Alan” ile Suriyeli çocukların hayatlarında birçok ilki gerçekleştiriyor. Çocuk Dostu Alanda gerçekleştirilen faaliyetler arasında resim, drama, jimnastik, müzik ve dans gibi sanatsal ve spor faaliyetleri yer alırken, bu faaliyetler ile çocuk ve gençlerin duygusal ve bilişsel yönlerini güçlendirmek hedefleniyor.
 
“Psikososyal faaliyetler gerçekleştiriyoruz”
 
UNICEF işbirliği ile yürütülen “Çocuk Dostu Alan” projesinde 4-18 yaş arasındaki çocuk ve gençlere yönelik psikososyal faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirten Kilis Toplum Merkezi Yöneticisi Merve Renan Türkkulu, savaş mağduru çocuk ve gençlerin tekrar çocuk ve genç olmanın nasıl olduğunu hatırladıklarını sözlerine ekledi.
 
Toplum Merkezlerinin Sayısı Artacak
 
Kilis Toplum Merkezi’nin ardından kurulması ve Ağustos ayı içerisinde hizmete geçmesi planlanan İstanbul Bağcılar Toplum Merkezi’nin inşa işlemleri tüm hızıyla devam ederken, Suriyeli vatandaşların yoğun yaşadığı Bursa, Mersin, İzmir gibi illerimizde de ihtiyaç tespit çalışmaları yürütülüyor.