Kızılay Demokrasi Nöbetçilerinin Yanında

02/08/2016 Paylaş:   

Demokrasiyi kesintiye uğratmak için ordu içindeki bir grup askerin düzenlediği işgal girişimi sonrası meydanlardan ayrılmayan vatandaşlara Kızılay desteği devam ediyor. Kızılay'ın böyle günlerde milletin yanında bulunmak için var olduğunu ifade eden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Bu bizim asli görevimizdir." dedi.
 
Darbe girişiminin yaşandığı gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "sokaklara inin" çağrısıyla aileleriyle meydanlara çıktıklarını söyleyen Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, katıldığı demokrasi nöbetinde Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can’la birlikte vatandaşlara Kızılay maden suyu ikramı yaptı.
 
Türkiye genelinde afet ve kan operasyonu yürüten tüm ekiplere, şubelere ve gönüllülere de sokağa çıkma talimatı verildiğini anlatan Genel Başkan Kınık, o gece Küçükesat Kızılay Şubesi Başkanı Serhat Önder’in de Genelkurmay Başkanlığı önünde şehit olduğunu anımsattı.
 
“Kızılay 700 şubesiyle Türkiye’nin her yerinde demokrasi nöbetlerine destek veriyor'”
 
Şehit aileleri ve gazilerle ilgili çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirten Kınık, "Özellikle ilk dönemlerde şehitlerimizin yakınlarına ve gazilerimize psikososyal destek hizmeti verdik. Orada özellikle şehadet haberleri ailelere verilirken psikologlarımız da yanlarında bulundu. Sonrasında yaralılarımızı ziyaret ettik, onlara destek olmaya çalıştık. Kan stoklarını arttırmak için normalin üzerinde bir mesai yaptık. Şu anda da şehitlerimize ve gazilerimize desteğe devam ediyoruz.”  şeklinde konuştu.
 
Kızılay’ın asli görevinin böyle günlerde milletin yanında bulunmak olduğunun altını çizen Kınık, “Kızılay 700 şubesiyle Türkiye’nin her yerinde demokrasi nöbetlerine destek vermeye devam edecek. Pazar günü yapılacak Yenikapı mitinginde de milletle birlikte olacağız.” dedi..
 
“Durumdan ders çıkarıyoruz”
 
FETÖ'nün darbe girişiminin afet jargonunda "beşeri afet" kategorisine girdiğini anlatan Kınık, “Düşman bir ülke işgale girişse bundan daha az bir tehdit oluşturmaz. Hatta bu daha büyük bir tehditti çünkü tehlikenin nereden çıkacağını bilemediğimiz bir süreçti. Dolayısıyla Kızılay olarak bir taraftan da buna benzer senaryolara yönelik afet ve operasyon ekiplerimizin eksikliklerinin gözden geçirilmesi, Kızılay ekibinin sivil unsurlarla eş güdüm ve koordinasyonunun sağlanması ve bunun gibi olağanüstü durumlarda haberleşme, dayanıklılık, direnç ve direniş gücünün, kapasitesinin arttırılmasına yönelik yeni bir süreç de başlatmış olduk." şeklinde konuştu.