Milyonlar “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde Kenetlendi

08/08/2016 Paylaş:   

15 Temmuz darbe kalkışmasını engellemek için meydanlara inen ve o tarihten bu yana demokrasi nöbeti tutan Türkiye, Demokrasi ve Şehitler Mitingi ile bu nöbetini taçlandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla miting alanını dolduran yaklaşık 5 milyon vatandaş, dünyaya “birlik” mesajı verdi. Demokrasi nöbetinde ilk günden bu yana vatandaşın yanında olan Türk Kızılayı da bu tarihi günde görev başındaydı.
 
İstanbul Yenikapı’da gerçekleştirilen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kuvvet Komutanları, siyasiler, bürokratlar, sanatçılar, dünya liderleri, 15 Temmuz gecesi şehit düşenlerin yakınları, gaziler ve yaklaşık 5 milyon vatandaş katıldı. Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin terörist saldırılarla bozulamayacağının bir ağızdan haykırıldığı miting, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanları dolduran milyonlar tarafından da izlendi, coşku paylaşıldı.
 
Kızılay görev başındaydı
 
15 Temmuz gecesinden bu yana meydanlarda, hastane ve adli tıp önlerinde vatandaşla birlikte nöbet tutan, ikramda bulunan Türk Kızılayı, Yenikapı “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde de milyonlara hizmet vermeyi sürdürdü. Yüzlerce çalışanıyla birlikte miting alanının farklı noktalarında Kızılay madensuyu ikram eden, kumanya dağıtan Türk Kızılayı, demokrasi nöbetinin taçlandırıldığı o gün Milli İradenin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık öncülüğünde miting alanına akın eden Türk Kızılayı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Başkanları ve Yöneticileri, gönüllüler miting coşkusuna ortak oldu.
 
Kızılaycılar sadece Yenikapı’da değil, Türkiye’nin dört bir tarafındaki meydanlarda toplanan vatandaşlara da ikramda bulundu. Kızılay şubelerinin organize ettiği veya destek verdiği çalışmalarda binlerce Kızılay gönüllüsü de görev aldı.