Demokrasi İçin 1000 Kurban Kestirdi

10/08/2016 Paylaş:   

İşadamı Yalçın Şahin, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin başarısız olması nedeniyle 1.000 küçükbaş adadı. Türk Kızılayı’na bağışlanan adaklıkların kesimi Gaziantep’te yapıldı. Adak etleri işlendikten sonra, şehit yakınları ve gaziler ile ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak.
 
Kırgızistan’da tekstil işiyle uğraşan Ankaralı işadamı Yalçın Şahin, FETÖ tarafından 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişiminin başarısız olması halinde bin küçükbaş hayvan keserek dağıtacağını söyledi. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından işadamı Şahin, Ankara’da yaşayan kayınbiraderi Ragıp Gültekin’i vekil tayin etti ve Türk Kızılay’ı ile temasa geçerek küçükbaş hayvanları bağışlamak istediğini söyledi. Satın alma işlemi hızla tamamlanan 1.000 adet adağın kesimi Gaziantep’te yapıldı.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç’un katıldığı tören sonrasında kesimine başlanan adakların etleri işlendikten sonra FETÖ tarafından şehit edilenlerin yakınları ile gazilere dağıtılacak. Adak etleri ihtiyaç sahibi ailelere de ulaştırılacak.
 
“Türkiye tek yürek”
 
Genel Başkan Kınık, 15 Temmuz akşamı milletin iradesini, istikbalini hedef alan menfur saldırı ve kalkışma girişiminin ardından tüm Türkiye'nin tek yürek olduğunu vurguladı. Bu birliktelik sayesinde darbecilerin püskürtüldüğünü dile getiren Kınık, “Yalçın Şahin isimli yurt dışında yaşayan bir iş adamımızın adağını yerine getirdik. Allah, Yalçın Şahin kardeşimizin hayrını kabul etsin” dedi.
 
Şahin'in 15 Temmuz gecesi, Türkiye'de yaşayan yakınlarını arayarak Türkiye'deki durumu öğrendiğini ve bu sırada “Türkiye'den bu bela giderse bin adağım var” şeklinde adakta bulunduğunu aktaran Kınık, Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle bu adağın yerine getirildiğini söyledi. Kınık, şöyle devam etti: “İş adamımız Kızılay'ın güvenilirliği konusunda bize teveccüh gösterdi. Kardeşimiz, 'menfur saldırı ve kalkışma girişimi başarıya ulaşmasın' diye o gece bin kurban adamış. Duaların, adakların, milletin birliği ve kararlılığıyla darbe başarısızlıkla sonuçlandı. Gaziantep'te bağışçımızın adak kurbanlarını Kızılay aracılığıyla kesip, ihtiyaç sahiplerine, şehit ve gazi yakınlarımıza dağıtacağız."
 
Milli iradeye destek adağı
 
Eniştesinin adadığı kurbanların kesimine vekalet eden Ragıp Gültekin ise, 15 Temmuz gecesi yaşananlara değinerek, “15 Temmuz’da sabaha karşı adakta bulunan yakınım beni arayarak, ’durum ne?’ diye sordu. Ben de durumun iyi olduğunu söyledim. O da, ‘Madem atlattık, ben bin adet kurban adadım. Ne yapmak gerekli?’ diye sordu. Ben de bu işin en iyi Kızılay üzerinden yapılacağını söyledim ve Kızılay yetkilileriyle temasa geçtim” dedi.
 
Şehit yakınlarına Kızılay’da iş imkanı
 
Törende Genel Başkan Kınık’ın bir de sürpriz açıklaması oldu. 15 Temmuz gecesi şehit olanların yakınlarına Kızılay bünyesinde iş vereceklerini ifade eden Kınık, “Türk Kızılayı olarak hem onlara insani destek anlamında, hem geriye kalan ailelerde ihtiyaç sahibi olanların Kızılay’da istihdamları konusunda bir yönetim kurulu kararı aldık” diye konuştu.
 
Yerel yöneticilerle çalışmalar değerlendirildi
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık ve Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Gaziantep’teki törenin ardından Kahramanmaraş’ta temaslarda bulundu. Burada Şube Başkanı Ökkeş Arslan Şerefoğlu tarafından karşılanan Kızılay heyeti, Vali Vahdettin Özkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile ayrı ayrı toplantı gerçekleştirerek Kızılay’ın bölgedeki çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulundu, gelecek planlarını masaya yatırdı.