Uluslararası Yardım Kuruluşlarına FETÖ Mektubu

10/08/2016 Paylaş:   

15 Temmuz tarihinde kalkışma girişiminde bulunan ve Milli İrade sayesinde amaçlarına ulaşamayan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) hakkında, 191 ülkedeki ulusal derneğe ve insani yardım alanında çalışan STK’ya mektup gönderildi. Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık imzasıyla 40 farklı dilde hazırlanan mektup, FETÖ’nün Türkiye ve dünya için oluşturduğu tehlikelere dikkat çekiyor.
 
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) hakkında hazırlanan mektup ile darbe girişiminin fotoğraf ve raporlarını içeren dosya 191 ülkeye gönderildi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık imzasıyla ülkelerin Kızılay ve Kızılhaç başkanları, Birleşmiş Milletlere bağlı insani yardım kurumları ile yurt dışında insani yardım alanında etkin en büyük 100 sivil toplum kuruluşuna gönderilen mektupta, darbenin sivil-ulusal direnişle bastırıldığı vurgulandı.
 
Genel Başkan Kınık imzasıyla kaleme alınan, 15 Temmuz'da FETÖ'nün Türkiye'nin demokratik yollarla seçilmiş hükümetini devirmek için ordu içindeki uzantıları eliyle terörist eylem gerçekleştirdiği belirtilen mektupta, şu ifadeler yer aldı:
 
“15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ terör organizasyonu Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik yollarla seçilmiş hükümetini devirmek için ordu ve güvenlik güçleri içindeki uzantılarının liderliğinde terörist bir kalkışma gerçekleştirmiştir. Hükümet tarafından kamuoyuyla paylaşılan güçlü delillere göre darbe, ABD’de yaşayan ve özellikle yargı, polis ve askeriye olmak üzere devlet içindeki destekçileri aracılığıyla hükümeti devirmek amacıyla uzun yıllardır sinsice çalışan Fetullah Gülen ve onun takipçileri (FETÖ) tarafından organize edilmiştir. Bu kalkışma sırasında Kızılay Küçükesat Şube Başkanı Serhat Önder de dahil olmak üzere 240 kişi şehit olmuş, 2191 kişi de yaralanmıştır."
 
“Darbeyi Türkiye ulusça püskürttü”
 
Mektupta, Türkiye'nin ulusça darbe girişimini püskürttüğüne, halkın 15 Temmuz sonrası meydanlara çıkarak tarihi bir dayanışma örneği sergilediğine dikkat çekildi. Mektupta ayrıca şu değerlendirmeler de yer alıyor:
 
“FETÖ, tüm insanlığın ortak değerlerine düşman tehlikeli bir örgüttür ve mücadele ortak olarak yapılmalıdır. Bu çerçevede Kızılay olarak Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi üyelerine bu trajik olay karşısında göstermiş oldukları güçlü ve sağlam destekleri için en kalbi teşekkürlerimi sunarım."