Kızılay 2016 Kurban Vekâlet Rakamlarını Açıkladı

12/08/2016 Paylaş:   

2007 yılından bu yana “Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası” düzenleyen Türk Kızılayı, bu yılki kampanyasında da hayırseverlere “Kurban Bereketi Yıl Boyunca Sürsün” sloganıyla sesleniyor. Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası kapsamında yurtiçinde büyükbaş için bir hisse bedeli 740 lira, yurt dışında ise 475 lira olarak belirleyen Kızılay, milyonlarca ihtiyaç sahibinin sofrasına kurban bereketini taşımayı hedefliyor.
 
Türk Kızılayı’nın geleneksel hale gelen Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası 2016 yılında da devam ediyor. Ülkemizdeki ve dünyanın dört köşesindeki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Türk Kızılayı, kurban etlerini de binlerce mazlumun sofrasına ulaştıracak. Uygulanan model sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece Kurban döneminde değil, yıl boyu ete kavuşacak.
 
Bu yıl yeniden “Kurban Bereketi Yıl Boyunca Sürsün” sloganıyla kampanyayı başlatan Kızılay, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Tan ve Sabahattin Tezdiğ, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu yer aldı.
 
50 bin hisse barajı aşılacak
 
Toplantıda yaptığı konuşmada yurtiçi için hisse fiyatının 740 Lira, yurtdışı için hisse fiyatının ise 475 Lira olarak belirlendiğini ifade eden Genel Başkan Kınık, Kızılay’ın toplam 52 bin hisse alma hedefi olduğunu vurguladı. Bunun 21 bin hissesinin yurt içinde, 31 bin hissesinin ise yurt dışında değerlendirileceğini belirten Kınık, bu sayede milyonlarca insanın sofrasına kurban eti ulaştırılacağını dile getirdi.
 
Yurtiçinde kesilen 21 bin hisse kurbandan elde edilecek olan etlerin, kesimi gerçekleştiren Et ve Süt Kurumu’nun modern tesislerinde 800 gramlık konserveler haline getirileceğini hatırlatan Kınık, “Kızılay’ın farkı burada. Kurban etlerini üç gün içinde dağıtmak yerine kuşbaşı ve kıyma kavurması yapıp, konserveledikten sonra raf ömrünü 18 aya çıkarıyoruz. Bu sayede yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine kurban eti ulaştırıyoruz. ‘Kurban bereketi yıl boyu sürsün’ sloganını bu nedenle kullanıyoruz. Konserve etlerin dağıtımını Türkiye’nin dört bir tarafına yayılmış şubelerimiz aracılığıyla yapıyoruz” dedi.
 
Yaklaşık 30 ülkede kurban kesilecek
 
8 yıldır Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası düzenleyen Kızılay, yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine de kurban bereketini taşımaya devam edecek. Kızılay bu sene ilk defa Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Afrika’dan Ortadoğu’ya ve Güney Asya’ya kadar yaklaşık 30 ülkede kurban kesimi gerçekleştirecek.
 
Yurtdışında yapılan kurban kesimlerinin üç gün içinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını dile getiren Kınık, “Balkanlarda 7 ülkede, Afrika'da 11 ülkede, Güney Asya ve Kafkaslarda 5 ülkede ve Ortadoğu'da ise 4 ülkede kurban kesimi yapacağız. Bu sene yurt dışı faaliyetlerinde geçen yıla göre yüzde 50 artış öngörüyoruz” dedi.
 
Amacına ve kuralına uygun
 
Kızılay’ın “Kurban’da Kızılay Modeli” sayesinde hayırseverler Kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebilecek. Bu çağdaş model sayesinde özenle seçilen kurbanlıklar, Et ve Süt Kurumu veterinerleri tarafından seçilerek Kurum’un modern kombinalarında vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesilecek. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veterinerler ve noter de eşlik edecek.
 
168 Çağrı Merkezinden 7/24 Bağış
 
Hayırseverler, yurtiçi 1 hisse kurban vekâlet bedeli olarak 740 Lira öderken, yurtdışı kurban vekâlet bedeli için 475 Lira ödeyecek. Kurban ibadetlerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasının huzurunu yaşamak isteyen vatandaşlar bankalardaki Kızılay bağış hesaplarını, Kızılay şubelerini, PTT şubelerindeki Kızılay Posta Çeki hesabını, 168 ücretsiz çağrı merkezini ve www.kizilay.org.tr internet adresini kullanarak vekâletlerini verebilecekler. Vatandaşlarımız, Almanya’daki Ziraat Bankalarının Kızılay hesap numarası aracılığı ile de kurban vekalet bedelini ödeyebilecek.
 
Ödemesini kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirecek olan vekâlet sahipleri, 4 taksit imkânından da yararlanabilecekler.