Makedonya’nın Yaraları Sarılıyor

15/08/2016 Paylaş:   

Makendoya'da meydana gelen ve 22 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinden hemen ardından harekete geçen Türkiye, insani yardım malzemesini bölgeye sevk etmeye başladı. Türk Kızılayı da Makedon halkının yaralarını sarma çalışmalarına destek oluyor.
 
Aşırı yağışlar nedeniyle sele teslim olan Makedonya’ya yardım elini ilk uzatan ülkelerden olan Türkiye, AFAD koordinasyonunda yardımlarını sürdürüyor. Türk Kızılayı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere onlarca kurum ve kuruluş Üsküp’teki selzedelere yardımda bulunuyor. Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç da çalışmaları yerinde inceliyor.
 
Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil ve Makedonya Kızılhaçı yetkilileriyle görüşen Turunç, ilk etapta lazım olan ve yerelden temin edilen malzemelerin teslim törenine de katıldı. Turunç, burada yaptığı açıklamada, birçok ev ve iş yerinin temizlenmesi gerektiğini söyleyerek, “Bizler Türk Kızılayı olarak Makedonya Kızılhaçı ile işbirliğinde buradaki insanlara temizlik malzemesi yardımında bulunma kararı aldık. Bu bağlamda kürek, kazma, el arabası, çizme ve daha birçok hijyen malzemesi getirdik” dedi.
 
Türk Kızılayı’na teşekkür
 
Turunç, selden etkilenen alanların eski haline gelmesi için biraz zamana ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, iş makinelerinin sokaklardaki atıkları temizlediğine, evlerin temizliği için ise daha küçük temizlik araçlarının gerektiğini söyledi.
 
Makedonya Kızılhaç temsilcilerinden Ali Samet ise, Türk Kızılayı’na yaptıkları yardımdan dolayı teşekkür ederek, “Türk halkı ve devletine ülkemizde yaşanan felaket durumlarında yardımlarını eksik etmedikleri için minnettarız” ifadesini kullandı.
 
Önümüzdeki günlerde 2 tır su, 2 tır kıyafet, 1 tır hijyen ve 1 tır gıda olmak üzere toplam 6 tır yardım malzemesini Makedonya’ya gönderecek olan Türk Kızılayı, malzemelerin dağıtımını da organize edecek.