Marmara Belediyeler Birliği’nden Üsküp’e 5 Tır Yardım

19/08/2016 Paylaş:   

Makendoya'da 22 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinden ardından harekete geçen Türk Kızılayı’nın bölgede çalışmaları sürerken, Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyelerin bağışlarıyla gıda, giysi ve hijyen malzemelerinden oluşan 5 tır insani yardım konvoyu İstanbul’dan Üsküp’e yola çıktı.
 
 
Aşırı yağışlar nedeniyle sele teslim olan Makedonya’ya yardım elini ilk uzatan ülkelerden olan Türkiye, AFAD koordinasyonunda yardımlarını sürdürüyor. Türk Kızılayı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere onlarca kurum ve kuruluş Üsküp’teki selzedelere yardımda bulunuyor. Yardım çalışmalarına bir destek de Marmara Belediyeler Birliği üyesi belediyelerden geldi. İlk etapta gıda, temizlik malzemeleri ve giysiden oluşan 5 tır yardım Üsküp’e ulaştırılmak üzere İstanbul’dan yola çıktı. Türk Kızılayı Marmara Bölge Afet Müdürlüğü’nde düzenlenen törene Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) üyesi Belediyeleri temsilen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, MBB Genel Sekreteri Cemil Arslan katıldı.  

Sel felaketinin ardından yardım çalışmaları için gittiği Üsküp’den dönen Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, "Biz Kızılay olarak ilk günden itibaren yardım çalışmaları için Üsküp’teydik. İnsanların yaşam alanları tamamen deforme olmuş. Evlerine, iş yerlerine, hastanelerine, ibadethanelerine, okullarına yağmurla birlikte selin getirdiği atıklar girmiş. İnsanlar bir an önce oraları temizleyip evlerine girmek istiyorlar. Tabii cam çerçeve kırılmış, beyaz eşya ve kullandığı diğer tüm eşyalar kullanılamaz durumda. İstanbul Büyükşehir Belediyesi' de 14 araç ve 41 personelden oluşan ekibi ile temizlik çalışmalarına katılıyor" dedi.
 
Afetzedelerin beyaz eşya yardımına ihtiyacı var

Afet bölgesinde hasar tespitinin sürdüğünü belirten İsmail Hakkı Turunç, “3 bin 500 evde hasar tespit çalışmaları tamamlanmış durumda. Afetzedelerin yaşam alanlarını temizlemesi için hijyen malzemelerine ihtiyaçları vardı, ilk etapta bunları temin edip oradaki Kızılhaç'la birlikte dağıtımını yaptık. Bursa Büyükşehir Belediyemiz bir yardım ekibi, Eyüp Belediyesi 4 TIR yardım gönderdi. Kızılay olarak Marmara Belediyeler Birliği'nin bize vermiş olduğu 5 TIR yardım malzemesini de yola çıkaracağız. Gıda, hijyen ve giyim malzemelerinden oluşan ilk etap ihtiyaçları bunlar. Evlerde görülen maddi hasar 3 bin ila 5 bin avro arasında arasında. Daha çok beyaz eşya, çekyat, halı, kanepe gibi ev eşyalarına ihtiyaçları var. Yardım etmek isteyen vatandaşlarımızın bu konuya öncelik vermesini bekliyoruz” diye konuştu.
Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği ve Türk Kızılayı’nın yardım kampanyasının ikinci etabında bölgeye beyaz eşya, çekyat, kanepe, halı gibi ev eşyaları göndereceğini belirten Genel Başkan Yardımcısı Turunç, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve AFAD da eşya kampanyasına ciddi oranda destek verecek” dedi.

MBB’den Kızılay aracığıyla 400 kurbanlık 

Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Türk Kızılayı’nın Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası kapsamında her yıl Balkan ülkelerinin tamamında kurban kesildiğini hatırlatarak şunları söyledi; “Üsküp'teki ailelerin yaklaşan Kurban Bayramı’na buruk girmemesi için elimizden geleni el birliğiyle yapıyoruz. Bu kez bölgenin ekonomik olarak yaşadığı sıkıntıdan dolayı Marmara Belediyeler Birliği ile yeni bir kampanya başlatmış olduk. Ona da belediye başkanlarımız taahhütte bulundu. Bu yıl 100 büyükbaş kurbanlığın yanında 400 kurbanlığı da Marmara Belediyeler Birliği'nin kampanyası ile afetzedelere dağıtılmak üzere keseceğiz.”
Marmara Belediyeler Birliği üyesi belediyeler, yardım kampanyasının ikinci aşamasında ev eşyaları ve Kurban Bayramı'nda kurbanlık et dağıtımı için hazırlıklara başladı.