Cerablus’a İlk İnsani Yardım Kızılay’dan

27/08/2016 Paylaş:   

Türk Silahlı Kuvvetleri müşterek görev kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerinin terör örgütü DAEŞ'e yönelik Suriye'nin kuzeyine başlattıkları operasyon sürüyor. Operasyon kapsamında DAEŞ’ten temizlenen ilk yerleşim yeri olan Cerablus’a insani yardım malzemesi sevkiyatı Kızılay tarafından yapılmaya başladı.
 
Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) tamamen kontrol altına aldığı Halep'e bağlı Cerablus'a gelen Kızılay ekipleri, ÖSO'ye bağlı askerlerin yoğun güvenlik önlemi almasının ardından Şehitler Meydanı'nda sıcak yemek dağıttı. 5 bin kişilik etli pilav, ayran ve ekmeğin ulaştırıldığı Cerabluslular, Türk Kızılayı’na yoğun sevgi gösterisinde bulundu.
 
Genel Başkan Kınık Bölgede İncelemelerde Bulundu
 
DAEŞ’e karşı Suriye topraklarında başlatılan operasyonun ilk gününden itibaren Gaziantep’in Karkamış ilçesinde çalışmalara başlayan Kızılay ekiplerini ziyaret eden Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, terör örgütü DAEŞ’ten temizlenen yerleşim yerlerine yönelik başlatılan insani yardımlara ilişkin yol haritasını belirledi.
 
Yerel makamlarla görüşen ve Kızılay’ın hazırlıkları konusunda bilgi veren Kınık, ilk etapta Cerablus halkı olmak üzere, terörden temizlenen her noktaya insani yardım malzemesi sevk edileceğini vurguladı. Kınık, Cerablus halkı ve terör örgütü DAEŞ'in yerinden ettiği insanlar için gıda ve giysi paketleriyle Kurban Bayramına yönelik destek paketlerinin hazır olduğunu belirtti.
 
Genel Başkan Kınık sözlerine şöyle devam etti:
 
“Önceliğimiz ve üstünde çalıştığımız alan, bu bölgedeki insani yardım ve ihtiyaçların bu dönemlerde karşılanmasıydı. Bölgede bir Kızılay ekibi kurduk. Mobil mutfaklarımız faaliyete geçti, günlük 5 bin kişilik sıcak yemek kapasitesiyle çalışıyoruz. AFAD ve Sağlık Bakanlığımızın ekibi var, onların koordinasyonuyla bölgeye destek vermeye gayret ediyoruz.”
 
“Daha Fazla Yardımda Bulunacağız”
 
Suriye'deki mazlumlar için ilk etapta sıcak yemek konusuna öncelik verdiklerini dile getiren Kınık, şunları kaydetti: “Cerablus'un tüm sakinlerine yönelik kapsamlı bir yardım organizasyonu hazırladık. Onların gıda paketlerini ve diğer paketlerini yollar temizlendikten sonra, o yoldaki güvenlik sağlandıktan sonra çok daha büyük yani 10 binlere ulaşan yardımlarımız olacak. Suriye Kızılayı ile iş birliği halinde biz sınır ötesindeki yardımlarımızı özellikle ihtiyaç olan bölgelerde ve acil bölgelerde sürdürüyoruz. Bu çerçevede uluslararası hukuk çerçevesinde yardımlarımızı Cerablus halkının ayağına götüreceğiz.”