Yangınzede Ailelere İlk Yardım Kızılay’dan

31/08/2016 Paylaş:   

Bayburt’un 50 hanelik Gençosman köyünde çıkan yangın 11 evi kullanılamaz hale getirdi. Köye ilk ulaşan yardım kuruluşu Türk Kızılayı oldu. Ailelere yatak, battaniye, gıda kolisi, hijyen seti ve ev gereçleri dağıtıldı.
 
Türk Kızılayı Bayburt Şube Başkanı Fikret Aksoy da yangından etkilenen köye giderek Kızılay uzman personeline destek verdi. Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu'nun talimatı doğrultusunda, AFAD ve jandarma ekipleri ile ilk yaptıkları hasar tespitinin ardından Kızılay Kuzeydoğu Anadolu Bölge Afet Müdürlüğü ile irtibata geçtiklerini belirten Aksoy, “Gençosman köyümüzde yaşanan üzücü yangın olayından hemen sonra, evleri tamamen yıkılan ailelerimize yatak, battaniye, gıda, ve temizlik kolileri ile çeşitli ev gereçlerini Kuzeydoğu Anadolu Bölge Afet Müdürlüğü ekiplerimizle teslim ettik” dedi.
 
Aksoy, Türk Kızılayı’nın her zaman vatandaşların yanında olduğunu ifade ederek, “Yangında 11 vatandaşımızın evi yanarak kül oldu. Biz de hiç zaman kaybına mahal vermeden bu ailelerimizin yaralarını bir nebze de olsun sarmak istedik. Acil olarak ilk etapta bu ailelerimize 100 battaniye, 50 yatak, 13 gıda kolisi, 13 temizlik malzemesi kolisi ve 13 de ocak ulaştırdık. İkram Aracımızdan, evleri yanan aileler başta olmak üzere tüm köy halkına çorba ve çay ikram ettik” diye konuştu. Gençosman köyündeki yangında zarar gören ailelere ilişkin çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Aksoy, vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ve yardımların önümüzdeki günlerde de süreceğini kaydetti.