Gazze’ye İkinci Yardım Gemisi

05/09/2016 Paylaş:   

Geçtiğimiz Haziran ayının sonunda Gazze’ye 11 bin ton insani yardım malzemesi gönderen Türkiye, ikinci yardım gemisini de Kurban bayramı öncesi bölgeye uğurladı. İlk sevkiyatta olduğu gibi ikinci gemiyle gönderilen insani yardım malzemelerinin Gazze’deki dağıtımını da Türk Kızılayı organize edecek.
 
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda hazırlanan ve içinde 2 bin 500 ton insani yardım malzemesi bulunan insani yardım gemisi İsrail’in Aşdod Limanına ulaştı. 
 
Yardım gemisinin ilkini gıda malzemesi ile yükleyen Türkiye, ikinci gemi ile çocukların yüzünü güldürmeyi düşünüyor. Bu nedenle gemide bin adet bisiklet, 100 bin okul çantası, yüzbinlerce kırtasiye malzemesi, 350 bin parça kıyafet bulunuyor.
 
Aşdod limanına yanaşan gemiden indirilen yardım malzemelerinin Gazze’ye sevkiyatı ile Gazze içinde dağıtımını Türk Kızılayı organize edecek.
 
Gazzeli Çocuklara Bayramlık Kıyafet
 
Lady Leyla adlı gemiyle Gazze’ye gönderilen yardım malzemeleri arasında yer alan çocuk kıyafetleri de Kurban Bayramı öncesi dağıtıldı.
 
Yaklaşık 87 bin çocuk Kızılay’ın dağıttığı kıyafetlerle Kurban Bayramını karşılayacak. Düzenlenen törende konuşan Türk Kızılayı Gazze Delegasyon Başkanı Sinan Derindere, “Gazzeli ihtiyaç sahibi çocukların çektiği sıkıntıları biraz olsun hafifletmek amacıyla bu yardım çalışmasını organize ettik” dedi.