Türkiye’de ve Dünyanın Üç Kıtasında Kurban Kesimleri Başladı

12/09/2016 Paylaş:   

2007 yılından bu yana “Kurban’da Kızılay Modeli”ni başarıyla uygulayan Türk Kızılayı, 2016 yılı vekâleten kurban kesimlerine yurtiçinde Et ve Süt Kurumu Kombinalarında ve yurtdışında ise 30 ayrı ülkede başladı.
 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban bereketini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak isteyen hayırseverler, Türk Kızılayı 2016 Yılı Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası’na yoğun ilgi gösterdi. Türk Kızılayı’nın yurtiçi için vekâletlerini veren hayırseverlerin kurbanları Et ve Süt Kurumu’nun Türkiye genelindeki kombinalarında kesilmeye başladı. Yurtdışı için vekâletlerini Kızılay’a veren hayırseverlerin kurbanları ise Balkanlarda 7 ülkede, Afrika'da 12 ülkede, Güney Asya ve Kafkaslarda 5 ülkede, Ortadoğu'da 4 ülkede ve Kıbrıs’taki kesim işlemlerinden sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
 
Kurban Bereketi Yıl Boyunca Sürsün
 
İslami ve insani şartlara uygun biçimde, din görevlilerinin ve noter vekillerinin eşliğinde kesimine başlanan kurbanlıkların seçimi veteriner hekimlerce yapıldı. Vekâlet sahiplerinin isimlerinin tek tek okunduğu Kurbanda Kızılay Modeli bu yılda kuralına ve amacına uygun olarak uygulanıyor.
 
Bu yıl “Kurban Bereketi Yıl Boyunca Sürsün” sloganıyla kampanya başlatan Türk Kızılayı amacına uygun olarak kesimi yapılan kurbanların etlerini önümüzdeki günlerde kıyma ve kuşbaşı kavurma konservesi haline getirecek. İşlem tamamlandıktan hemen sonra kurban eti konserveleri, Türk Kızılayı’nın ülke geneline yayılmış şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yıl boyunca dağıtılacak.
 
Kızılay’ın Merhamet Eli Üç Kıtaya Uzanıyor
 
Kurban bereketini açlıkla mücadele eden, sel ve depremden etkilenen Afrika ve Asya ülkelerine de taşıyan Türk Kızılayı, Balkanlarda da kurban kesimlerini gerçekleştirerek ihtiyaç sahibi ailelere elini uzatacak.
 
Yurtdışı kurban kesimlerinin adresi Balkanlarda Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Bosna Hersek olurken Afrika’da Etiyopya, Somali, Somaliland, Senegal, Sudan, Benin, Kamerun, Bukina Faso, Uganda, Gana, Nijer ve Çad oldu. Türk Kızılayı önceki dönemlerde yardım elini uzattığı Asya ülkelerinden Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Kazakistan ve Kırgızistan’ın yanı sıra yaşanan savaş nedeniyle mağdur olan Suriye, Irak, Filistin ve Lübnan’da da vekâlet sahiplerinin kurbanlarını kesiyor. Kıbrıs’ında dahil olduğu yurtdışındaki kesimlerin tamamı Kızılay görevlilerinin gözetiminde, İslami kurallara riayet edilerek, hijyenik koşullarda yapılıyor.
 
Vekâlet Sahiplerine Anlık Bilgi Veriliyor
 
Kesimi yapılan kurbanlar ile ilgili bilgi vekâlet sahiplerine anlık olarak bilgi veriliyor. Ayrıca, kurban kesim aşamaları video ile kayıt altına alınıyor. Kurban konserveleri Türk Kızılayı’nın ülke geneline yayılmış olan yaklaşık 700 şubesi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Türk Kızılayı, kurban gibi önemli bir ibadetin kurallarına uygun olarak yerine getirilmesi ve halkımızın kendisine duyduğu güvene layık olmak adına üzerine düşen sorumluluğu her zaman olduğu gibi bu yıl da yerine getirecek.