Yangınzede Köylünün Yardımına Kızılay Koştu

21/09/2016 Paylaş:   

Kastamonu’nun Kirenli Köyü'nde çıkan yangında 16 ev kül oldu. Bölgeye, arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra Türk Kızılayı ekipleri de hızla ulaştı. Evleri kullanılamaz duruma gelen aileler için çadır kuruldu, ailelere kumanya dağıtıldı.
 
Kirenli Köyü'ne bağlı 20 haneli Varıslı Mahallesi'nde 41 yaşındaki Yaşar Gamit'in yalnız oturduğu evde çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek diğer evlere sıçradı. İtfaiye ekipleri yangına müdahele etti. İtfaiyenin çalışmasıyla yangın söndürüldü. Ancak Yaşar Gamit'in evi ile birlikte 16 ev, 4 traktör, 1 minibüs yandı, 4 büyükbaş hayvan ile 23 küçükbaş hayvan telef oldu. Yangın sırasında evden çıkamayan Yaşar Gamit hayatını kaybetti.
 
Köye ulaşan ilk ekiplerden biri de Kızılay Batı Karadeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi ile Kastamonu Yerel Afet Yönetim Merkezinden uzman personeller oldu. Yangınzede ailelere kumanya dağıtan Kızılay, çadır kurarak ailelere acil barınma imkanı sağladı. Ailelere battaniye, yatak ve mutfak seti de dağıtıldı. Aileler, kalıcı konutlara geçene kadar, AFAD tarafından önümüzdeki günlerde kurulacak konteynırlarda konaklayacak.