Afrika Yardımları Adreslerine Ulaştı

29/09/2016 Paylaş:   

Kuraklık yaşayan Afrika ülkelerine yönelik insani yardım operasyonu başlatan ve kısa bir süre önce Etiyopya, Somaliland ve Putland için 11 bin ton yardım malzemesini Mersin Limanı’ndan gönderen Türkiye, malzemeleri adresine ulaştırdı. Gemiyi, takip ettiği duraklarda karşılayan Türk Kızılayı, sevkiyat işlemlerini ilk iki ülke için tamamladı.
 
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kızılay işbirliğinde gerçekleştirilen yardım çalışması sayesinde kuraklıktan etkilenen milyonlarca insana ulaşılması hedefleniyor. 5 bin ton şeker, 6 bin ton un ve Türk Kızılayı İstanbul Şubesi’nin bağış olarak aldığı 178 bin 844 adet çocuk bezinin söz konusu ülkelerde adreslerine ulaştırılmasını Türk Kızılayı organize ediyor.
 
Bu kapsamda geminin ilk durağı olan Cibuti’de boşaltılan 2 bin 500 ton insani yardım malzemesi, uzun bir yolculuğun ardından Etiyopya Samara bölgesine sevk edildi ve yetkililere teslim edildi.
 
Geminin ikinci durağı olan Somaliland’da ise 2 bin 100 ton şeker, 2 bin 900 ton un ve bebek bezinden oluşan yardım malzemesi Kuraklık Komitesi yetkililerine teslim edildi. Afrika İyilik Gemisi, son durağı olan Putland için ise yakında demir alacak ve bin 700 ton şeker ile bin 800 ton undan oluşan yardımlarını kuraklık nedeniyle zor günler geçiren halka ulaştıracak.