Muharrem İftarının İlk Orucu Hacı Bayram’da Açıldı

03/10/2016 Paylaş:   

Dil, din, ırk, mezhep ayrımı gözetmeden toplumun her kesimine kucak açan, yardımda bulunan Türk Kızılayı, yine önemli bir buluşmaya aracılık etti. Geçen yıl olduğu gibi Türkmen Alevi Bektaşi Derneği ile ortaklaşa olarak Muharrem ayının ilk gününde iftar programı düzenleyen Türk Kızılayı, yüzlerce insanı aynı masa etrafında bir araya getirdi.
 
Ankara Hacı Bayram Veli Camii avlusunda kurulan iftar sofrasının yemeklerini hazırlayan Türk Kızılayı, vatandaşla bürokrasiyi bir araya getirdi. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan başta olmak üzere milletvekilleri ve siyasilerin ilgi gösterdiği iftar sofrasında Denetim Kurulu Üyesi ve Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Erkan Oğuztürk ve çok sayıda Kızılaycı da yer aldı.
 
Bakan Lütfi Elvan yaptığı konuşmada, Türk milletinin, büyük bir millet olduğunu belirterek, “Bu millet, Ehlibeyt sevgisini kalbine nakşeden millettir. Bu millet, Kerbela deyince gözleri yaşaran, Hazreti Hüseyin deyince kalbi titreyen bir millettir. Bütün camilerimizin duvarları Peygamber efendimizle, Reşid halifelerle birlikte Hasan ve Hüseyin efendilerimizin isimleriyle süslenir” ifadelerini kullandı. Bin yıldır bu adı yaşatmaktan iftihar duyduklarını dile getiren Elvan, şunları kaydetti: “Onun için bu ülkede bir tane Yezit ismi bulamazsınız. Ancak bir milyon 250 bin insanımızın Hasan ve Hüseyin efendimizin adını taşıyor. 25 milyon insanımız Ehli Beytin adını taşıyor. 80 milyon insanımız Hazreti Peygamber'in, Hazreti Ali’nin, Hazreti Hüseyin’in aşkını, muhabbetini taşıyor. Kerbela acısını kalbinde taşımayan bu coğrafyaya, bu topraklara ait olamaz. Bu ülke; Ahmet Yesevilerin, Sarı Saltukların, Hacı Bektaşların, Pir Sultanların, Yunus Emrelerin, Hazreti Hüseyin aşığı Fuzulilerin, Hacı Bayramların mayaladığı bir ülkedir. Zalime meydan okuyan, 15 Temmuz günü darbecilere meydan okuyan canlarımızın, dedelerimizin, ulularımızın mayaladığı bir ülkedir.”
 
Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir de birlik ve beraberlik mesajı vererek, 15 Temmuz darbe girişimini kınadı. Özdemir, “Bu ülkede bin yıldır Türk, Kürt, Alevi, Sünni demeden tek yumruk olmuşuz. PKK artık bitme noktasına gelmiştir. Bu süreçte yöre insanımızın vermiş olduğu desteğini, aşiretlerin rolünü göz ardı edemeyiz. Biz Kürt'üyle, Türk'üyle, Alevi'si, Sunni'siyle et ve tırnak gibiyiz. Hiçbir bir fitne, hiçbir dış maşanın Türkiye'deki kalemşorları bütünlüğümüzü bozamayacaktır” dedi.