Gençler Kızılay’ın Çalışmalarını İnceledi

05/10/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı İzmir Şubesi’nin AB Bakanlığından aldığı fonla yürüttüğü “IXIR – Gençlik Çalışanı Yetiştirme Programı” projesi kapsamında farklı şehirlerden bir araya gelen 30 genç Türk Kızılayı’nın Etimesgut yerleşkesine gelerek çalışmaları yerinde inceledi. Gençlere Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan ev sahipliği yaptı.
 
Toplumdan soyutlanmış olarak sadece sanal dünyada varlık gösteren gençleri topluma yararlı bireylere dönüştürmeye yönelik olarak Türk Kızılayı İzmir Şubesi tarafından ortaya konulan “IXIR – Gençlik Çalışanı Yetiştirme Programı” projesi kapsamında 18-27 yaş arası 30 genç, aldıkları eğitimlerin yanı sıra kurum ve kuruluşları da ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi sahibi oluyor. Bu kapsamda Türk Kızılayı’na da gelen gençlere gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgiler verildi.
 
“Kızılayımıza sahip çıkmanızı diliyorum”
 
Türk Kızılayı’nın yürüttüğü faaliyetleri insanlık için gerçekleştirdiğini belirten Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, “Biz Genel Merkez yönetim kurulu olarak Kızılaycılık faaliyetlerimizi gönüllülük esasına göre sürdürüyoruz. Kızılay gönüllüleriyle var olan bir kurum, bu sebeple özellikle gençlerimizi düşen görev büyük. Sizin de genç nesil olarak faaliyetlerimize destek vermenizi ve Kızılayımıza sahip çıkmanızı diliyorum.” dedi.
 
-IXIR – Gençlik Çalışanı Yetiştirme Programı Nedir?
 
Türkiye’nin farklı illerinde yaşayan, 18-27 yaş arası 30 gence gençlik politikaları, gençlik hakları, kentli olma bilinci, gençlik çalışmaları, Erasmus+ ve Avrupa fırsatları konusunda bilgilendirme yapılacak,  dezavantajlılık, aktif vatandaşlık-katılım konularında bilinçlenmeleri sağlanacak ve gençlerin kendi illerinde bilgileri yaygınlaştırılması sağlanacaktır.
 
-IXIR – Gençlik Çalışanı Yetiştirme Programı Amacı Nedir?
 
Proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan gençlerimizin kendi şehirlerinde birer GENÇLİK ÇALIŞANI olarak yerel yönetimlere dâhil olmaları ve yaşadıkları yerlerdeki gençlik çalışmalarını gerçekleştirecekleri faaliyetler ve eğitimler ile hareketlendirmeleri hedeflenmektedir.