Kınık: “Irak’ta İnsani İhtiyaçları Karşılamaya Çalışıyoruz”

17/10/2016 Paylaş:   

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, DAEŞ’ten temizlenmeye çalışılan Musul’a yönelik başlatılan askeri operasyonunun ülke genelindeki göçmen hareketini yerinde incelemek, insani ihtiyaçların karşılanmasında yol haritasını belirlemek için Irak’a gitti.
 
Uzun yıllardır Irak’ta insani yardım operasyonu yürüten Türk Kızılayı, Musul’a gerçekleştirilen askeri operasyonun ardından da önlemlerini almaya başladı. Çalışmaları yerinde görmek üzere Erbil’e giden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Irak Kızılayı yetkilileriyle de bir araya gelip, durum değerlendirmesi yaptı.
 
“Irak Delegasyonumuz Irak Kızılayı ile eşgüdüm halinde çalışıyor. Musul operasyonu nedeni ile artan insani ihtiyacı karşılamaya çalışıyoruz. Iraklı mültecilere günlük 5 bin ekmek çıkarıyoruz. Artan ihtiyacı karşılamak için ek kapasite oluşturulacak” diyen Kınık, Irak içinde yerinden edilmiş insanlar dahil toplam 10 milyon kişinin yardıma muhtaç olduğunu belirtti.
 
Genel Başkan Kınık, Irak temaslarının sonrasında bölgeye yapılacak insani yardıma ilişkin rol haritasını belirleyecek ve Kızılay’ın yardımları daha da artacak.