Suriyelilerin İstihdamı Masaya Yatırıldı

24/10/2016 Paylaş:   

Ülkemizde misafir edilen Suriyelilerin toplumsal hayata uyumuna katkı için birçok projeyi hayata geçiren Türk Kızılayı, Suriyelilerin istihdamını konu alan bir çalıştay gerçekleştirdi.
 
Türk Kızılayı Şanlıurfa Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştaya il genelindeki sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarının temsilcileri katıldı.
 
Şanlıurfa’da 550 bin Suriyelinin bulunduğunu belirten İşkur Şanlıurfa Müdürü Mehmet Karataş, “Türkiye’de yaşayan dört Suriyeliden biri ilimizde yaşıyor” dedi. Suriyelilerin çalışabilmesi için bir takım prosedürlerin olduğunu söyleyen Karataş, “Özellikle mevsimlik tarım ve hayvancılık işinde çalışacak Suriyelilerin il içinde çalışma koşulu ile altı aydan bu yana kayıtlı olarak Türkiye’de yaşaması koşuluna sahip. Suriyeli çalıştırmak isteyen işverenin müracaat etmesi halinde gerekli incelemelerden sonra çalışabilecekleri bilinmeli” diye konuştu
 
İstihdam yetersiz
 
Toplum Merkezi Yöneticisi Gülşen Gergerli de Kızılay’ın merkezde verdiği hizmetleri sıraladı. Suriyelilere birçok dalda mesleki eğitim verildiğini ve bu sayede çok sayıda Suriyelinin meslek sahibi olduğunu söyleyen Gergerli, buna karşın istihdam yetersizliği olduğunu sözlerine ekledi.