İnsani Yardım Malzemeleri Irak’a Ulaştı

25/10/2016 Paylaş:   

Musul’dan kaçan insanlar için geçtiğimiz günlerde 20 tırlık ilk sevkiyatı gerçekleştiren Türk Kızılayı’nın insani yardım malzemeleri Irak’ın Erbil kentine ulaştı. Barınma ünitelerinden gıda ve giysiye kadar pek çok kalemde yardım malzemesi Kızılay’ın depolarında tasnif edildikten sonra çatışma mağdurlarına dağıtılacak.
 
Yaşanan çatışmayla birlikte Musul’u terk etmek zorunda kalan insanlara ilk yardım sevkiyatını gerçekleştiren Türk Kızılayı, 500 tondan oluşan insani yardımlarını Erbil’e ulaştırdı. Erbil girişinde Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, Erbil Valisi Nevzat Hadi ve Türk Kızılayı uzman personelleri tarafından karşılanan 20 tırlık konvoy, yüklerini Kızılay’ın depolarına boşalttı.
 
Yaptığı konuşmada, insani yardımların komşu ve kardeş ülke olmanın doğal bir sonucu olduğunu belirten Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, “DEAŞ'ın Irak'ı işgale başladığı ve insanların Musul'dan Erbil'e doğru kaçtığı ilk günden Türkiye buraya insani yardım göndermiştir. Türkiye insani yardım gönderen ilk ülkelerdendir. Türkiye'nin insani yardımları 2014'ten bu yana sürdü. Bugün yapılan yardımlar da bunun bir devamı mahiyetindedir” ifadelerini kullandı.
 
İnsani dramı önlemek için
 
Erbil Valisi Nevzat Hadi de Musul operasyonu kapsamında yaşanan olaylara ilişkin Türkiye'nin sağladığı yardımların büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, “Peşmerge ve Irak ordusu, koalisyon güçlerinin desteğiyle Musul'u kurtarma operasyonunu yürütüyorlar. Bu çerçevede Kürdistan bölgesine çok sayıda sığınmacının gelmesi öngörülüyor. Türkiye de bu anlamda gönderdiği yardım malzemeleriyle insani dramın önlenmesine yönelik önemli bir katkı sağlamış oluyor” açıklamasında bulundu.
 
Türk Kızılayı Irak İnsani Operasyonlar Sorumlusu Bülent Bilgin ise, “Erbil'de 20 tırlık konvoyu karşıladık. Özellikle yaklaşan kış şartlarına bağlı olarak gelen talep doğrultusunda 35 bin kişilik kışlık giysi getirdik. Tabii bu ilk parti. Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık operasyonun ilk günü Erbil'deydi. Buralarda belirli temaslarda bulundu. IKBY yönetimi ve Irak Kriz Merkezi'nin vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda sevkiyat planlandı ve yürütülüyor. Bu tamamen Musul operasyonu özelindeki bir hazırlıktır” bilgisini verdi.