Yardımsevenler Kızılay İyilik Koşusunda Buluştu

31/10/2016 Paylaş:   

148 yıldır insanlığın hizmetinde olan ve halkından aldığı güçle milyonlarca insana yardım elini uzatan Türk Kızılayı, daha fazla ihtiyaç sahibi insana ulaşabilmek için Ankara’da başlattığı “İyilik Koşuşu”nun üçüncüsünü yine Ankara’da gerçekleştirdi. İyilikseverler koştukça ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren organizasyon, büyük bir katılımla Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
 
Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sportoto ve Coca Cola’nın desteklediği, Türk Kızılayı, Türkiye Atletizm Federasyonu ile Olimpik ve Paralimpik Sporcular Kulübü Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Kızılay İyilik Koşusu’nun startı Kızılay yöneticileri ile ilgili federasyonların başkan ve sporcularının katılımıyla verildi. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, 6 ve 12 kilometrelik koşularla birlikte 8-9, 10-11 ve 12-13 yaş gruplarında kısa mesafeli çocuk koşuları ile 3 kilometrelik halk koşusu yapıldı.
 
“Hayırseverler koştukça ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren bir proje”     
 
Kızılay İyilik Koşusu’nun bir marka haline geldiğini belirten, Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, “İyilik koşuları, batılı ülkelerde sivil toplum kuruluşlarının, sosyal projelere fon sağlamak için kullandığı önemli aktivitelerden biri olarak dikkati çekiyor. Hayırseverler koştukça ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren bir proje bu. Yardımlaşma kültürü yüksek olan ülkemizde bu tür etkinliklere gerektiği önem verilememişti. Türk Kızılayı olarak bu konuda da öncü olmak istedik. Beraber koştuğumuz yolun sonunda, hepimiz için yapacağımız iyiliklere kaynak oluşturduk.” ifadelerini kullandı.
 
Koşunun sonunda dereceye girenlere plaket ve madalyaları verildi. Yarışmada 12 kilometre erkeklerde Hasan Deniz Kalaycı, 12 kilometre kadınlarda Cansu Zaim, 6 kilometre erkeklerde Nuh Göktaş, 6 kilometre kadınlarda ise Serap Aktaş birinciliğe ulaştı. Kızılay İyilik Koşusu’nun tüm katılımcıları ise günün kazananı kabul edilerek madalya ile ödüllendirildi. Ayrıca etkinlik alanına gelen vatandaşlara ise madensuyu ve çorba ikramının yanı sıra ilk yardım bilgilendirmesi yapıldı. Organizasyondan elde edilen gelir, "Sevgi Bohçası", "Özel Eğitim Sınıfları" ve "Aşevi" projelerine aktarılacak.