Musul’dan Kaçanlara Yardımlar Hızla Sürüyor

31/10/2016 Paylaş:   

DEAŞ’ı Musul’dan temizlemek için başlatılan askeri operasyon sonrası bölgeyi terk eden Iraklılara Türk Kızılayı’nın insani yardımı başladı. Türkiye’den bölgeye gönderilen yardım malzemeleri ihtiyaç sahibi Iraklılara dağıtılıyor.
 
Musul’u terk etmek zorunda kalan vatandaşlar için hazırlanan Hazir konaklama tesisinde yardım dağıtım çalışmalarına başlayan Türk Kızılayı, kamp içinde lojistik merkez kurdu. Depo tipi çadır kurarak yardım malzemelerini her an dağıtılabilir hale getiren Kızılay, yaklaşık 30 bin kişiye ev sahipliği yapacak olan kampta barınmadan gıdaya birçok ihtiyacı karşılamış olacak.
 
Çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken Musul’dan Erbil ve daha kuzey bölgelerine doğru yaşanabilecek göç dalgasına karşı hazırlıklarını sürdüren Türk Kızılayı, ilk etapta gönderilen yaklaşık 530 tonluk yardım malzemesinin tasnifini yaptı. Bunun yanı sıra 30 bin kişiye ev sahipliği yapması düşünülen Hazir kampında da lojistik depo kuran Kızılay, insani yardım talebine hızla cevap verebilmek için hazırlığını tamamlamış oldu.