Genel Başkan Kınık: İnsani Yardımda Reform Şart

03/11/2016 Paylaş:   

Kızılay’ın çalışmalarını ve insani yardım alanındaki deneyimlerini her platformda paylaşan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Bahreyn’deki “İnsani Yardımda Daha Etkili Ortaklıklar ve Bilgi Paylaşımı” konulu toplantıya katıldı. Kınık, insani yardımda yeni bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu belirterek “Reform şart” dedi.
 
Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinatörü Ofisi (UNOCHA) ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) organize ettiği “7. İnsani Yardımda Daha Etkili Ortaklıklar ve Bilgi Paylaşımı” konulu konferansa dünyanın birçok bölgesinden, yüzlerce insani yardım örgütünün temsilcisi katıldı.
 
Son yıllarda dünya genelinde yaşanan insani krizlerin, özellikle Ortadoğu, Arap Yarımadası ve Afrika’da yaşanan savaş ve çatışmaların yol açtığı insani krizlerin ele alındığı toplantıya Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ile birlikte katılan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Türk Kızılayı’nın yakın ve uzak coğrafyalarda gerçekleştirdiği çalışmalardan örnekler verdi.
 
Özellikle Türkiye’nin komşusu olan Suriye’de ve Irak’ta yaşanan insani krizlere dikkat çeken Kınık, Kızılay olarak bu coğrafyalara yapılan yardımlar hakkında bilgi verdi. İslam coğrafyalarının birçoğunda yaşanan insani krizlerin yüz binlerce cana mal olduğunu ve milyonlarca mağdur yarattığını dile getiren Kınık, bundan sonrası için insani yardım dünyasının yeni bir bakış açısı ve eylem planını uygulamaya koyması, adeta reform yapması gerektiğini vurguladı.