“Kızılay Haftası” Yurt Genelinde Kutlandı

04/11/2016 Paylaş:   

29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası, yurt geneline yayılmış olan Türk Kızılayı Şubelerinin de desteğiyle şölene dönüştü. Hafta boyunca okullarda çeşitli etkinlikler gerçekleştiren Şubeler, sokaktaki vatandaşı da kutlamalara dahil etti. İl ve ilçelerdeki bürokratlar ve yerel yöneticiler de Kızılay Haftası’nı unutmadı. Hafta boyunca kan bağışı organizasyonlarına ilgi yoğundu.
 
Adana, Adıyaman, Balıkesir, Bartın, Batman, Beyşehir, Bingöl, Bitlis, Canik, Bilecik, Çorlu, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Havran, Kırıkkale, Menemen, Niğde, Osmaniye, Polatlı,Siirt, Sarıgöl, Sinop, Afyonkarahisar, Kilis, Kulu, Urla, Van, İstanbul Adalet Sarayı ve daha birçok Şube, Kızılay Haftası boyunca çeşitli etkinliklere imza attı. Okul ziyaretleri gerçekleştirerek öğrencilere Kızılay’ın kuruluşu ve ilkeleri hakkında bilgi veren Kızılaycılar, hem öğrencilere hem de öğretmenlere Kızılay maden suyu ikram etti, lokumla ağızlarını tatlandırdı. Öğrenciler ise Kızılay Haftası için kaleme aldıkları şiirleri okudu, resimleri sergiledi. Konya Öğretmen Fuat Altan Anaokulu öğrencileri de resimleriyle Kızılay’ı anlattı.
   
Kızılay Haftası kapsamında ilk yardım eğitimi organizasyonları ile kan bağışı etkinlikleri de gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikler sayesinde Kızılay’ın çalışmaları ve ilkeleri bir kez daha toplumun tüm kesimlerine anlatılmış oldu.
 
Toplum Merkezi’nde Kızılay Haftası
 
Suriye Krizi İnsani Yardım Çalışmaları çerçevesinde İstanbul’da yaşayan geçici koruma altındaki Suriyelilere psikososyal destek ve koruma hizmetleri veren Türk Kızılayı Bağcılar Toplum Merkezi de Kızılay Haftası kapsamında birçok etkinlik düzenlendi. İstanbul Bağcılar Belediyesi’nin Engelliler Sarayı’ndan yararlanan 15 engelli genç, Toplum Merkezi Çocuk Dostu Alan’daki Suriyeli çocuklarla birlikte Kızılay Haftası’nı kutladı.