Kızılay Annesi Projesi Hayata Geçiyor

07/11/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı İstanbul Şubesi Kadın Kolları geleceğimizin teminatı çocuklar için ortaya koyduğu  “Kızılay Annesi Projesi”nin tanıtımını yaptı. Açılışa Genel Başkan Dr. Kerem Kınık'ın eşi Dt Hatice Öztürk Kınık'ın yanısıra siyaset, sanat ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.
 
“Kızılay Annesi Projesi” kapsamında Türkiye genelindeki tüm ihtiyaç sahibi öğrencilere burs imkânı sağlanması hedefleniyor. İlerleyen zamanlarda ise yurtlar ve okullar yapılması planlanıyor.
 
“Çocuk dünyanın kalbidir”
 
Çocukların yüzünü güldürmek için hazırlanan harika bir proje için bir araya geldiklerini belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Çocuk dünyanın kalbidir. 'Çocuk kokusu, cennet kokularındandır' buyuruyor Peygamber Efendimiz. Ülkemizi sevgi ve umut coğrafyası haline getirmek istiyorsak, çocuklarımızın sosyal yaşamlarından kültürel hayatlarına kadar en iyi şekilde yetişmeleri ve mutlu olmaları için çaba sarf etmeliyiz.” dedi.
 
“Gelin yeni çocuklara anne olalım”
 
Toplumların varlıklarını sürdürebilmeleri için çocuklara yatırım yapması gerektiğini vurgulayan Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkan Vekili Büşra Yıldırım Köylübay ise, “En masumlarımız çocuklarımız. Çocuklarımıza uzanan bir yardım eli olmak, sıcak bir yuva, sımsıkı sarılan kol ve minik gözlere umut olmak için çıktık yola ve dedik ki anneyiz. Belki bir okul çantası içerisinde girersiniz kalplerine ve beslenme çantasındaki katık oluverirsiniz ansızın. Ve kim bilir belki de size 'anne' derler. 'Annem' derler, öper koklarsınız mis kokan boyunlarından, sarılır size sımsıkı. Kıymetli Kızılay anneleri, bu proje bizim değil sizin projeniz. Yarınlara umut olmak için, tüm acılara inat bayramları özleyen çocuklar için, aldığınız nefesin hakkını vermek, neden nefes aldığımızın farkına varmak için, gelin yeni çocuklara anne olalım. Kızılay annesi olalım.” ifadesini kullandı.
 
“Yardımlaşmak bağımlılık yapar”
 
Türk Kızılayı'nın çocuklar, kimsesizler ve muhtaçlar için var olduğunu söyleyen Türk Kızılayı İstanbul Şubesi Başkanı İlhami Yıldırım da, “Yardımlaşmak bağımlılık yapar. Yeryüzündeki tüm mazlumlara ulaşmak istersiniz. Çünkü bizler dertli insanlarız. Bir yetimin, bir garibin, bir annenin ve bir açın ya da yuvasız ya da mülteci çocuğun gözyaşlarıyla dertli insanlarız. Şimdi bambaşka bir sorumluluk projesiyle karşınızdayız. Gözlerimizin dokunduğu her yer bizim ve tüm dünya bize memleket.” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından İlhami Yıldırım ve Büşra Yıldırım Köylübay, Bakan Kaya’ya tablo hediye etti.