Kızılaycılar Merhamet Konferansında Buluştu

08/11/2016 Paylaş:   

Türkiye’nin merhamet eli olan Kızılay önemli bir organizasyona imza attı.  Samsun Şubesi tarafından düzenlenen “Merhamet: Temmuzun Yarısı Vatan Yarası” adlı programda Kızılaycılar, bürokratlar, yerel yöneticiler ve vatandaşlar bir araya geldi. 15 Temmuz sürecinden sonra Kızılay’ın üzerine düşeni yapmaya başladığının bir göstergesi olan program sayesinde on binlerce vatandaşa eğitim verilmesi planlanıyor.
 
Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Dr. Habib Demirel'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Vali İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yilmaz, Canik Belediye Başkanı Osman Genç katıldı.  Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan’ın katılımıyla gerçekleştirilen programa siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve çok sayıda öğrenci yoğun ilgi gösterdi.
 
15 Temmuz kalkışması sırasında meydanlara inerek mücadele eden kadınlar için hazırlanan slayt gösterisinden sonra bir konuşma yapan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “15 Temmuz bir beşeri afettir. Bu beşeri afetlere bir daha yakalanmamak için daha dayanıklı olmak için birtakım projeler geliştirdik. Bunların en önemlisi Türkiye çapında iki milyon Kızılay gönüllüsü oluşturmak.” dedi.
 
Dünyanın Her Yerine İnsanı Yardım
 
Türk Kızılayı’nın kuruluşu ve çalışmaları hakkında bilgi veren Kınık, kurumun savaş dönemlerinde cephe gerisinde hizmetler vererek insanların yardımına koştuğunu, bugün de durumun aynı olduğunu söyledi. Yardım ve merhamet arasında ilişki bulunduğuna ve Osmanlı'nın ihtiyacı olan ülkelere yaptığı yardımlara işaret eden Kınık, Kızılay’ın yardımlarını dünyanın her köşesine ulaştırdığına dikkati çekti. Somali'ye iki sefer 11 bin tonluk gemi gönderildiğini vurgulayan Kınık, şöyle konuştu: “Gazze'ye iki gemi gönderdik. Bu yıl içerisinde Yemen’in Aden Limanı’na 7 bin 500 tonluk gıda gemisi gönderdik. Gazze’ye üçüncü gemiyi göndermek için hazırlıklarımız devam ediyor. Bir taraftan ülkemizde terörden mağdur olmuş vatandaşlarımızın yardımına koşuyoruz, bir taraftan Suriye içinde savaşın başladığı günden beri Suriyeli vatandaşlara 28 bin tır yardım gönderdik. Suriye’de zor şartlarda yaşayan 6,5 milyon Suriyeli kardeşimizi desteklemezsek onlar ya oralarda ölecekler ya da bizim kapımıza dayanacaklar. Her gün ortalama 20 tır insani yardım malzemesi gönderiyoruz. Musul’da iki mülteci kampında yaklaşık 30 bin insana bakıyoruz. Bu sayı 100 bine doğru tırmanıyor. Dünyanın neresinde bir sıkıntı varsa Türk Kızılayı oradadır.” ifadesinde bulundu.
 
“Kızılay meydanlardaydı”
 
15 Temmuz'daki darbe girişiminde Kızılay’ın görevde olduğunu da anımsatan Kınık, "15 Temmuz bir beşeri afettir. Bu beşeri afetlere bir daha yakalanmamak için daha dayanıklı olmak için birtakım projeler geliştirdik. Bunların en önemlisi Türkiye çapında iki milyon Kızılay gönüllüsü oluşturmak. Gönüllülerimizi ilk yardım, dayanışma, yardımlaşma konusunda eğiteceğiz ki meydanı boş bulamayacaklar. Bundan sonra inşallah daha güçlü bir milli organizasyonla güçlü Kızılay ile bu tür beşeri afet risklerini ortadan kaldırmak için çalışacağız." ifadesini kullandı.
Her Yaştan İnsan İçin Eğitim
 
Her yaştan kadın ve erkeğe ulaşarak yaşam koçluğu, öğrenci koçluğu, kadın hakları, çocuk yetiştirme, evlilik ve benzeri konularda eğitim vermeyi planlayan Kızılay Samsun Şubesi Kızılay Akademi'nin kurulması için destek veren Vali İbrahim Şahin ise, projeyi çok önemsediğini belirterek, bu sayede yarınların garanti altına alınabileceğini ifade etti.
 
Merhamet Yürüyüşü
 
Konferans öncesi Samsun’un en işlek caddesinde Merhamet yürüyüşü düzenlendi. Samsun Şubesi tarafından organize edilen yürüyüşe Mehteran takımı eşlik etti.
 
Çiftlik caddesi boyunca devam eden yürüyüşe binlerce vatandaş eşlik ederek Kızılay Haftasını kutladı. Bürokratlar da Kızılaycıları yalnız bırakmadı.
 
Yerel Yöneticilerden Kızılay’a Büyük Destek
 
Merhamet konferansı ve yürüyüşü için Samsun'da bulunan Genel Başkan Kınık ildeki yerel yöneticiler tarafından üst düzeyde karşılandı. Canik Belediye Başkanı Osman Genç tarafından misafir edilen Kınık ve Kızılaycılar daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı tarafında misafir edildi. Başkan Yılmaz, gün boyu süren programlarda Kızılaycıları yalnız bırakmadı. Genel Başkan Kınık günün anısına yerel yöneticilere ve bürokratlara plaket verdi.