Kızılay Düzce Depremi Şehitlerini Unutmadı

14/11/2016 Paylaş:   

12 Kasım 1999 tarihinde meydana gelen ve 845 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Düzce Depremi 17’nci yılında da unutulmadı. Türk Kızılayı tarafından düzenlenen anma etkinlikleri deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı.
 
Hayatını kaybeden 845 kişiyi depremin 17’nci yılında anmak için Düzce Anıtpark’ta bir organizasyon düzenleyen Türk Kızılayı, deprem gerçeğini bir kez daha hatırlatarak, Türkiye’nin yıllar içinde aldığı mesafeyi de gözler önüne serdi.
 
Düzce Valiliği ve Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen, AFAD ve Düzce Arama Kurtarma Derneği’nin (DAKE) afet müdahale ekipleriyle yer aldığı etkinliğe Düzceliler yoğun ilgi gösterdi. Organizasyon çerçevesinde düzenlenen panelde ise deprem konusunda uzman onlarca bilim adamı konuşma yaparak, deprem gerçeğiyle yaşamak için neler yapılması gerektiğini ortaya koydular.
 
Anma etkinliği gün boyu sürdü
 
Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcıları İsmail Hakkı Turunç, Dr. Naci Yorulmaz, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Tuncay Kopuz, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Can, Cengiz Yurdabekçi, Denetim Kurulu Üyeleri Cengiz Koç, Ali Dilber ve Ahmet Hizanlıoğlu ile bazı şubelerinin başkan ve yöneticilerin katıldığı etkinlik gün boyu sürdü.
 
Kızılay’ın afet müdahale yapılanmasının yapı taşları olan ekip ve ekipmanlarını sergilendiği, ilk yardım eğitimleri ile teşhis tedavi hizmetlerinin anlatıldığı etkinlikte, AFAD, Düzce İtfaiye Teşkilatı ve DAKE de arama kurtarma faaliyetlerinde kullandıkları ekipmanları tanıtma fırsatı buldu.
 
Kızılay mutfağında hazırlanan yemeklerin vatandaşlara ikram edildiği etkinlikte 1999 Marmara ve Düzce depremlerinin bilimsel olarak ele alındığı, o tarihten bu güne yapılan çalışmaların değerlendirildiği bir panel düzenlendi. Panele Türkiye’den bilim adamlarının yanı sıra Japon bilim adamları da katıldı.
 
Kınık: Afetlere daha hazırız
 
Türkiye'nin afetlere hazır olduğunu belirten Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “15 Temmuz gibi beşeri afetleri, savaş ve göç durumlarını da düşündüğümüzde afet risklerinin değiştiğini buna göre de tedbir almamız gerektiğini biliyoruz. Bu çerçevede de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
 
Doğa kaynaklı afetlerin bir gerçek olduğunu ve insanların bu afetlerle beraber yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söyleyen Kınık, 12 Kasım 1999'da yaşanan Düzce depreminde çevre illerde görev yapan Türk Kızılayı ekiplerinin hızlıca kente gelerek yaraları sarmaya başladığını anımsatarak, “Enkazlardan kurtardıklarımız oldu, kurtaramadıklarımız oldu. Acı günlerdi ancak afetlerle ilgili genel olarak yapmamız gereken, afet bilincini toplum içinde yükseltmeliyiz. Bu bilinci yükseltmenin iki boyutu var. Birincisi, afet olmadan önce bu afetin risklerini azaltacak hangi eylemleri yapabiliriz. Bugün Düzce'de de bu anlamda bir farkındalık eğitimimiz olacak. İkincisi de afet olduğu anda neler yapılması gerekiyor, afetlerden kurtulma ve bireysel anlamda korunma yollarıyla ilgili çalışma yürütülmesi gerekiyor” diye konuştu.
 
“Depremden çok şey öğrendik”
 
Marmara ve Düzce depremlerinin çok şey öğrettiğini belirten Kınık, “Yeni bir afet kanunu çıktı, AFAD kuruldu. Kızılay ve AFAD başta olmak üzere Türkiye'deki bütün kamu kuruluşlarını içine alan Türkiye Afet Müdahale Planı hazırlandı. İş güvenliği noktasında eğitimler verildi” diye konuştu. Marmara ve Düzce depremlerinde sahada olduklarını aktaran Kınık, sertifikalı arama kurtarma personeli sayısının 250 civarında olduğunu, Van depreminde de sahada olduklarını, orada da sertifikalı arama kurtarma personeli sayısının 4 binin üzerinde olduğunu anımsattı. Türkiye'nin bu konuda iyi bir noktaya geldiğini, daha da geleceğini aktaran Kınık, alınması gereken tedbirlerin yerel kuruluşlar ve yönetimler olarak bilindiğini ancak bunların uygulanması gerektiğini ve bunların bir davranış biçimine döndürülmesi gerektiğini ifade etti.
 
Genel Başkan Kınık ve beraberindeki Kızılaycılar Kaynaşlı ilçesindeki anma törenine de katılıp depremde hayatını kaybeden vatandaşlar mezarları başında dua etti. Düzce Anıtpartk’ta düzenlenen anma töreni ise depremin gerçekleştiği saat olan 18:55’te saygı duruşunun ardından son buldu.
.