Kınık: “Mülteciler Dünyanın 21. Büyük Devleti”

14/11/2016 Paylaş:   

Türkiye’nin güney komşularında yaşanan çatışmalar ve beraberinde gerçekleşen göç hareketliliği Uluslararası Göç ve Güvenlik Konferansı’nda ele alandı. Konferansa katılan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bugün dünyada 65,5 milyon civarında ülkesini, topraklarını, evlerini zorla terk etmek zorunda bırakılmış mülteci var. Eğer bu mülteciler bir devlet olsaydı dünyanın 21. büyük devleti olacaklardı” dedi.
 
Polis Akademisi Başkanlığınca, Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü bünyesindeki Göç ve Sınır Güvenliği Merkezi (GÖÇMER) koordinesinde düzenlenen “1. Uluslararası Göç ve Güvenlik Konferansı” Antalya’da gerçekleştirildi.
 
Konferans kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Daire Başkanı Mücahit Küçükyılmaz moderatörlüğündeki “Küresel Göçün İnsani Boyutu” konulu oturumda konuşan Genel Başkan Kınık, göç olgusunun insanlığın çok daha fazla konuşacağı ve çok daha fazla üzerinde tedbir alacağı bir olgu olacağını söyledi.
 
“Türkiye, son vicdan adası”
 
“Bugün dünyada 65,5 milyon civarında ülkesini, topraklarını, evlerini zorla terk etmek zorunda bırakılmış mülteci var. Eğer bu mülteciler bir devlet olsaydı dünyanın 21. büyük devleti olacaklardı. Bugün karşımızda böyle bir olgu var. 230 milyon göçmenden bahsediyoruz” diyen Kınık, bunların büyük bir kısmının sosyal, ekonomik ya da iklim nedeniyle ülkelerini terk etmiş durumda olduğunu belirtti.
 
Kınık, nükleer silahlarla, füzelerle kendi uluslarının güvenliklerini sağlayan ama çatışma bölgesindeki sivillerin güvenliklerini hiçe sayan bir dünya düzeniyle karşı karşıya olduklarını anlattı. Türkiye'nin mevcut düzene karşı duruşunu ifade ettiğini vurgulayan Kınık, “Türkiye, insanlığın son vicdan adası” dedi.
 
“Ciddi asayiş problemi yok”
 
Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Daire Başkanı Küçükyılmaz ise, Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon mülteci olduğunu ve buna rağmen herhangi bir toplumsal kavgaya, ciddi anlamda bir asayiş problemine rastlamadıklarını söyledi. Göçün olmadığı senaryoda da aynı oranda asayiş problemi olabileceğini anlatan Küçükyılmaz, şunları kaydetti: “Biz suçluların iade prosedüründe herhangi bir zorluk çıkarmadan iadeyi gerçekleştirirken, bizim ülkemizde suç işlemiş, terör eylemine bulaşmış insanlar Avrupa'daki önde gelen ülkeler tarafından özellikle bizzat korunuyor.”