108 TIR Dolusu Yardım Malzemesi Musul’a Uğurlandı

16/11/2016 Paylaş:   

Musul'daki acil ihtiyaçların karşılanması için "Mazlumların Umudu Türkiye" sloganıyla AFAD ve Kızılay tarafından hazırlanan insani yardım malzemelerini taşıyan 108 TIR, Gaziantep'ten Musul'a hareket etti.
 
Kızılay ve AFAD, acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla Musul'a 108 TIR'dan oluşan insani yardım malzemesi düzenlenen törenle Gaziantep'ten Musul'a yola çıktı. Yardım Kızılay ve AFAD’ın ev sahipliğinden düzenlenen törene Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AFAD Başkanı Halis Bilden ve Gaziantep protokolü katıldı.
 
“15-16 bin kişinin ihtiyacı karşılanacak”
 
İnsani yardım TIR'larından 78'inin AFAD, 30'unun ise Kızılay tarafından oluşturulduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak,  “Orada hangi insan varsa Türkiye'nin uzattığı bu insani yardım elinden yararlanacaktır. Türkiye bu hususta asla çifte standart uygulamamıştır" diye konuştu. Veysi Kaynak, TIR'larda bulunan insani yardım malzemelerin yaklaşık 15-16 bin kişilik bir kapasiteye yetebileceğini de sözlerine ekledi.
 
“Süreci yakından takip ediyoruz”
 
Musul operasyonundan hemen sonra bölgeye 20 TIR insani yardım malzemesi gönderdiklerini belirten Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ise “AFAD ile Kızılay eş güdüm halinde bölgedeki riskleri analiz edip süreci yakından izliyor. Türkiye'ye komşu olan bölgelerimizdeki beşeri afetler Türkiye'yi doğrudan ilgilendirmektedir. İhtiyacın anında giderilmesi ve göç olaylarını yerinde durdurulması adına Kızılay ile AFAD'ın ihtiyacın oluştuğu andan itibaren yaptığı önleyici çalışmalar çok anlamlıdır. Türkiye içerisindeki mülteci yükünü azaltacak ve insanların ihtiyacını gidererek bu insanların vatanlarını terk etmesini engelleyecek bir çalışma çerçevesi sunuyor.” dedi.
 
Konuşmaların ardından, bin 500 aile çadırı, 50 tuvalet, 50 duş konteyneri, 50 çok amaçlı çadır, uyku tulumu, battaniye ve jeneratörlerden oluşan 108 TIR'lık yardım konvoyu, dualarla Musul'a doğru yola çıktı.

.