Musul’a İlk Yardım Kızılay’dan

16/11/2016 Paylaş:   

Irak’taki yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan Musul'un doğusundaki Gökçeli mahallesindeki ailelere 2 bin kişilik yardım malzemesi ulaştırdı.
 
Musul operasyonunun başlamasıyla birlikte Irak’taki insani yardım çalışmalarını artıran Türk Kızılayı, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ederek, ihtiyaç sahiplerine yardımını sürdürüyor.
 
“Musul’da 2 bin kişilik yardım malzemesi dağıtıldı”
 
Türk Kızılayı’nın operasyon başlangıcından bu yana 12 bin kişilik yardım malzemesi dağıttığını vurgulayan Irak İnsani Yardım Delegasyonu Sorumlusu Şafak Lostar, “Kent yakınında kurulan Hazır ve Hasan Şam Çadır Kamplarına lojistik destek veriyoruz. Evlerini terk edip bu kamplara yerleşen ailelere sürekli yardım yapılıyor. Kamp yetkililerinden alınan bilgiler doğrultusunda tespit edilen ihtiyaçları da karşılıyoruz. Irak ordusu tarafından geri alınan Musul'un Gökçeli Mahallesindeki sivillere 2 bin kişilik yardım malzemesi gönderdik. Yardım malzemeleri gıda kolisi, kıyafet kolisi, battaniye, hijyen maddeleri, çocuk maması ve çocuk bezinden oluşuyor.” dedi.
 
DEAŞ kontrolündeki Musul kent merkezinde iki ateş arasında kalan sivillerin imdadına yetişmek için Türk Kızılayı’nın ciddi ve güçlü destek programları olduğunu aktaran Lostar, Duhok kentine gelecek sığınmacılar için de bir "lojistik destek ofisi" açmayı planladıklarını kaydetti.