Cerablus’ta Hayat Normale Dönüyor

17/11/2016 Paylaş:   

Fırat Kalkanı Harekatı ile DEAŞ’tan tamamen temizlenen Cerablus’ta hayat, Türkiye’nin desteğiyle, normale dönüyor. Türk Kızılayı’nın da insani yardımlarıyla geleceğe umutla bakan Cerabluslular, özellikle sağlık ve beslenme konusunda en iyi hizmeti alıyor.
 
Cerablus’un teröristlerden temizlenmesinin hemen ardından bölgeye giden ve incelemelerde bulunan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bölgeye ikinci ziyaretini gerçekleştirdi. Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ile Cerablus’a giden Kınık, yerel yetkililerle görüşerek, çatışmalardan sonra oluşan insani yardım talepleri konusunda bilgi aldı.
 
Çatışmalardan sonra Cerablus’a geri dönen vatandaşların tedavisi için Sağlık Bakanlığı tarafından hızla tadilatı yapılan ve teknik donanımı tamamlanan Cerablus Hastanesi’ni de ziyaret eden Genel Başkan Kınık, hayatın normale dönmeye başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Günde 400 hastaya hizmet veriyor
 
Fırat Kalkanı Harekâtı’nın ardından bölgedeki sağlık hizmetleri ihtiyacını karşılamak üzere Sağlık Bakanlığı’nın devreye girdiğini ve bir ay gibi kısa sürede bölgeye hastanenin kazandırıldığını söyleyen Genel Başkan Kınık, Türk Kızılayı’nın desteğiyle hastanedeki ekiplerin kurulduğunu ve hizmet verilmeye başlandığını, hastanenin ortalama günlük 400 kişiye hizmet verdiğini vurguladı.
 
Hastanede 26'sı doktor 100'e yakın personelin görev aldığını ifade eden Kınık, hastane sayesinde Türkiye'ye hasta sevkinin büyük oranda durduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Bu hastane sadece Cerablus merkezine değil, çevresiyle beraber 50 bine yakın nüfustaki hinterlandın ihtiyacına cevap vermeye çalışıyor. Burada hem ilk müdahalenin yapılması hem de rutin hastaların tedavisine cevap veriliyor. Hayatın normale dönmesinde sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetlerinin rolü çok büyük. O yüzden bu topluma en büyük destek, bu gibi hizmetlerin verilmesine alt yapı desteği sağlamak. Kızılay olarak bizler de Sağlık Bakanlığımızın talimatları ve destekleriyle bu hizmete vesile oluyoruz."
.