Kızılay Türk ve Arap STK’larını Buluşturdu

21/11/2016 Paylaş:   

Ev sahipliğini Kızılay’ın yaptığı Türk ve Arap Sivil Toplum Kuruluşları Çalıştayı, insani yardımda birlikte ve daha güçlü hareket edebilmek amacıyla İstanbul’da gerçekleşti.
 
“Birlikte Daha Çok Başarıya” sloganıyla düzenlenen çalıştayda bir araya gelen Türk ve Arap STK’larına Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları İsmail Hakkı Turunç, Dr. Naci Yorulmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ev sahipliği yaptı. İhtiyaç sahiplerine daha çok ve etkili yardımın ortaya konulduğu çalıştayda, işbirliğinin önemine de vurgu yapıldı.
 
“İnsana yardım ve işbirliği konusunda neler yapabilirizi ortaya koyacağız”
 
Dünyanın neresinde bir mazlum varsa onun yanında olarak acısını hafifletmeye çalıştıklarını vurgulayan Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, “İnsanlığın geliştirmiş olduğu kanunlar artık çalışmıyor. Özellikle BM Güvenlik Konseyi dünyanın güvenliğini sağlamaktan ziyade daimi beş ülkenin çıkarlarını korumaya odaklanıyor. Geçen 20 seneye nazaran günümüzde silahlı çatışmaların sıklıkları iki kat artmış durumda. Dünyada 89 milyon insan bir başkasının yardımı olmadan yaşayamayacak durumda. 70 milyon insan ise evlerini terk etmiş. Bir insan mülteci olarak yaşadığı 17 yılın sonunda ancak evine dönebiliyor. İslam ülkelerindeki STK ve insani yardım kuruluşlarına düşen şey ise devletlerin kendi arasında yapamadığı ortak strateji, operasyon, savunuculuk gibi hususları insani yardım sektöründe gerçekleştirmektir. Bu toplantıyla insana yardım ve işbirliği konusunda neler yapabilirizi ortaya koyacağız.” dedi.
 
“Daha çok işbirliği yapmalıyız”
 
Yardım faaliyetlerinin önündeki engellerinde tartışmaya konulduğu toplantıda işbirliği vurgusu yapan Dr. Kınık, “Daha çok birbirimizden haberdar olmalıyız. Geçmişten gelen sorunların bize engel olmamasını sağlamalıyız. Daha çok işbirliği yapmalıyız. İnsanlığın kıymetinin azaldığı paranın, servetin önem kazandığı bir dünyada yardım çalışmalarımızla bizler insanlığa değer katacağız. Biz güçlüyüz, çünkü haklıyız. Haklı olan ger zaman güçlüdür. Birlikte daha da güçlü olacağız. Hilal-i Ahmer hepimizindir. Her zaman insanlığa destek olmaya gayret edeceğiz.” ifadesinde bulundu.