Suriyeli Çocuklara Yönelik Robotik Eğitim

24/11/2016 Paylaş:   

Kızılay’ın Suriyelilere yönelik hizmet veren Ankara Toplum Merkezi’ndeki çocuklara Yunus Emre Enstitüsü ile ortaklaşa olarak robotik eğitim programı düzenlendi.
 
“Suriyeli Çocuklara Yönelik Robotik Eğitim” projesi kapsamındaki pilot uygulama Ankara’daki Kızılay Toplum Merkezi’ndeki 15 çocuğun katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinliğe Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş de takip etti.
 
Temel Amaç Eğlenerek Öğrenme
 
Proje ile Suriyeli çocukların robotlarını kendilerinin tasarlamalarının amaçlandığını belirten Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, “Bu pilot proje tutarsa yayılacak. Bizimle irtibatlı olan yurt dışındaki merkezlerde de bunu uygulamayı düşünüyoruz. Çok basit gibi görünen bu projeyle, üç aşamada, kendini gerçekleştirmek, yaşadığı topluma katkıda bulunmak ve geldiği toplumla bu toplum arasında irtibat kurmayı sağlama hedefimiz var.” dedi.
 
Buradaki temel amacın eğlenerek öğrenme olduğunu belirten Ateş, bir sonraki aşamada proje yazma eğitiminin verileceğini, üçüncü aşamada da çocuklara kendi ürünlerini satmayı öğretmeyi hedeflediklerine dikkati çekti. Gençlerin çok istekli ve bu fırsatın sağlandığından dolayı mutlu olduğunun altını çizen Ateş, içlerinden kabiliyeti olanları bir üst aşamaya, daha yetenekli olanları da üçüncü aşamaya ulaştırmak istediklerini belirtti.