Haber Arşivi

5 / 3
29/11/2016

1 Milyon Sığınmacı İçin “Kızılay Kart” Başvuruları Alınmaya Başladı

Avrupa Birliği'nin (AB) mali kaynağını sağladığı, Türkiye'de yaşayan bir milyon sığınmacı için dağıtılacak "Kızılay Kart" için başvurular alınmaya başladı.
 
Türk Kızılayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı iş birliğinde yürütülen "Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı" kapsamında Kızılay Kart başvuruları alınmaya başladı. AB İnsani Yardım Komisyonu’nun 348 milyon avro maddi kaynak sağladığı proje sayesinde, konaklama tesisleri dışında kendi imkanlarıyla yaşamaya çalışan Suriye vatandaşı ve İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne kayıtlı diğer sığınmacılara her ay kişi başı 100’er lira nakdi yardım yapılacak.
 
Başvurular 970 merkezden alınacak
 
Şartları uygun olan sığınmacıların başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 970 merkezdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla alınacak.
 
Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürü Bayram Selvi, başvuru sonucunda belirlenen kişilerin Halk Bank şubeleri aracılığıyla kartlarını teslim alabileceğini dile getirdi. Program kapsamında yapılacak yardımlarda engelliler, yaşlılar ve eşini kaybeden kadınlara öncelik sağlanacağını söyleyen Selvi, başvuruları kabul edilen sığınmacıların kartlarının, Ocak 2017'den itibaren dağıtılacağını sözlerine ekledi.
 
AB İnsani Yardım Yetkilisi Sara McHattie ise, programın önceliğinin Türkiye'de yaşayan bir milyon sığınmacıya ulaşmak olduğunu vurguladı ve kartlara yüklenen nakdi yardımın her türlü ihtiyacı karşılamada kullanılabileceğini söyledi.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

---

VERGİ MUAFİYETİ
Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

---

GİZLİLİK ve KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

BÜLTEN ABONELİĞİ