Kızılay Bizim Vatanımız

01/12/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın bünyesinde faaliyet gösteren yaşlı konukevlerinden biri olan Akçakoca Yaşlılar Konukevi, kurulduğu 1988 yılından bugüne kadar çalışanları ve misafirleri ile sıcak aile ortamında hizmet veriyor.
 
Düzce'nin Akçakoca Osmaniye Mahallesi'nde bir Kızılay gönüllüsü tarafından yaşlı konukevi yapılma şartıyla verilen arazide yapılan ve 1988 yılında hizmete başlayan Türk Kızılayı Akçakoca Yaşlılar Konukevi, 28 yıldır misafirlerine sıcak yuva ortamı sağlıyor. Bağışta bulunanlar ile Kızılay’a uzun yıllar hizmet vermiş kişilere öncelik tanınan konukevinde kalan 52 yaşlı, Türk Kızılayı çalışanları ile kurdukları aile bağı sayesinde günlerini huzurlu geçiriyor.
 
"Sırtımda ceketim değil, tek bir gömleğim dahi olsa Kızılay’a bağışlarım"
 
Konukevi sakinlerinden Sevim ve Ahmet Karalar, 3 yıldır Kızılay’ın çatısı altında mutluluklarını devam ettirdiklerini söyledi. “Kimse sahip çıkmadı bize. Kardeşlerimiz var ama onlar da sahip çıkmadı, Kızılayımız sahip çıktı bize.” diyen Karalar çifti, “Hepsinden Allah razı olsun. Burada çalışan kızlarımız, çocuklarımız hepsi bizi anne-baba gibi görüyor. Kızılay bizim vatanımız.” ifadelerini kullandı.
 
Türk Kızılayı’nın tüm personeline teşekkür eden 73 yaşındaki Ahmet Karalar, Kızılay’ın kendileri için büyük bir şans olduğunu söyledi. Kızılay’ın kendilerine hem analık, hem babalık ettiğini vurgulayan Karalar, “Kızılay’ın tüm personeline binlerce kez teşekkür ederim. Çok memnunuz, Türk Kızılayı’na ve devletimize Allah zeval vermesin. Sırtımda ceketim değil, tek bir gömleğim dahi olsa Kızılay’a bağışlarım.” diye konuştu.
 
“Kızılayımız bir tanedir”
 
Yaşlılık hastalığı ve göz tansiyonu olan 86 yaşındaki Hüsniye Şenişlek ise ilkokuldan beri Kızılay aşığı olduğunu ifade etti. Türk Kızılayı’nı çok sevdiğini ifade eden Şenişlek, “Gayet güvenli bir yerdeyiz. Kızılayımızı çok severiz, çok da memnunuz. O bakımdan huzurluyuz. Buradakiler bana yardımcı oluyor, elimden tutuyorlar. Konukevinin her şeyi çok güzel ve muazzam. Kızılayımız bir tanedir.” dedi.