İslam Ülkeleri Ulusal Dernekleri İşbirliğine Hazır

01/12/2016 Paylaş:   

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerin Kızılay ve Kızılhaç Derneklerinin daha organize çalışabilmesi için büyük mücadele veren Türkiye Kızılay Derneği, taraflarla Cidde’de bir araya geldi. Görüşmelerin sonunda “İşbirliği Ağı Konferansı”nın 2017 yılı başında İstanbul’da yapılması kararına varıldı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da Nisan 2016’da düzenlenen İslam Zirvesi Konferansı’nda, insani krizlerle mücadele edebilmek için İİT’ye üye ülkelerin Kızılayları arasında bir insani yardım ağı kurulması yönünde yaptığı çağrı karşılık buldu. Konuyla ilgili o tarihten bu yana temaslarını sürdüren Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Cidde’de gerçekleştirilen son hazırlık toplantısına katıldı. Toplantıda Genel Başkan Yardımcıları İsmail Hakkı Turunç, Dr. Naci Yorulmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet İşgüzar ile Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu da yer aldı.
 
İşbirliği Ağına Tam Destek
 
Toplantıda İİT’ye üye ülkelerdeki insani durum ile ilgili bir sunum yapan Kınık, küresel insani krizlerden etkilenen 120 milyona yakın nüfusun üçte ikisinden fazlasının İİT’ye üye ülkelerde yaşadığını, dünyadaki 40 silahlı çatışmanın 18’nin de yine İslam ülkelerinde yaşandığını ifade etti.
 
Genel Başkan Dr. Kınık, İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri İşbirliği Ağı Konferansı’nın İİT ve İslam Kalkınma Bankası’nın desteğiyle 2017 yılının başında İstanbul’da yapılacağını duyurdu. Katılımcılar, İİT’ye üye ülkeler arasında kurulması planlanan işbirliği ağı konusunda harekete geçme teklifine tam destek vereceklerini belirtti. İstanbul’da düzenlenecek olan bir sonraki konferansın planlanmasını kolaylaştırmak, ajanda ve lojistik destek konusunda ulusal derneklere gerekli yardımı sağlayacak bir sekretarya kurulmasında da mutabık kaldı.
 
Riyad’da Önemli Temaslar
 
Genel Başkan Kınık ve beraberinde Kızılay heyetinin bir sonraki adresi Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad oldu. Arap Kızılayı ve Kızılhaçlar Birliği ile Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi'ni ziyaret eden Kızılay heyeti, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
İnsani yardımlar noktasında uluslararası anlamda Suudi Arabistan'ın büyük bir kuruluşu ve markası olan Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezini yöneticileriyle genel bir işbirliği çerçevesinde anlaşıldığını belirten Genel Başkan Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Programlarını yürüttükleri coğrafyalarda işbirliğine hazır olduklarını ve bu iş birliklerinden yeni fırsatlar doğabileceğini ifade ettiler. En kısa zamanda kendileri ile bu anlamda bir iş birliği anlaşması imzalayacağız.”
 
İmzalanacak anlaşma ile sahada birkaç programın uygulamasına başlanacağını dile getiren Kınık, “Özellikle de Suriye, Irak, Yemen, Arakan, Filistin, Somali ve Afganistan ile Sahraaltı Afrika'dan uzak Asya’ya kadar ihtiyaç duyan coğrafyalarda ortak program geliştirme ve uygulama noktasında birtakım iş birliklerimiz olacak” dedi.