Kızılay’ın Musul Halkına Yardımları Devam Ediyor

06/12/2016 Paylaş:   

Terör örgütü DEAŞ’ın Musul’daki hakimiyetine son verildikçe Türk Kızılayı’nın yardımları da daha fazla insana ulaşıyor. Operasyonun başladığı ilk günden bu yana bölgedeki yardımlarını aralıksız sürdüren Kızılay hem kamplara, hem de terörden temizlenen yerleşim yerlerine ihtiyaç malzemelerini sevk ediyor.
 
Çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Musul halkına Erbil, Dohuk ve diğer güvenli kentlerde kurulan kamplarda hemen her türlü yardımı yapan, acil dönem ihtiyaçlarını azamiye indiren Türk Kızılayı, terör örgütü DEAŞ’tan temizlenen bölgelere yoğunlaştı.
 
Terör tehdidiyle uzun süredir zor şartlarda yaşam mücadelesi veren, özellikle gıdaya ulaşma konusunda sıkıntı yaşayan Musullulara, bölgenin teröristlerden temizlenmesiyle birlikte ilk ulaşan yine Kızılay oldu. Musul çevresinde daha önce hiçbir yardım kuruluşlarının girmediği Gökcelil, Şelalet, Hailbakir ve Faziliye’ye yardım götüren Kızılay, çatışma mağduru Musullular tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı.
 
Bölgedeki herkese gıda malzemesi başta olmak üzere battaniye ve kışlık kıyafet yardımında bulunan Kızılay, terör örgütünden temizlenen her noktaya ulaşmak için gayret gösteriyor.
 
Günlük 20 bin ekmek üretilecek
 
Irak İnsani Yardım Operasyonu çerçevesinde birçok çalışmaya imza atan Kızılay’ın bölgede yürüttüğü en önemli projelerden biri de günlük üretim yapan ekmek fırını. Irak Kızılayı Erbil yerleşkesi içerinde bulunan fırında her gün 5 bin ekmek üreten Kızılay, ekmekleri Erbil yakınlarındaki Hasanşam ve Hazır sığınmacı kamplarındaki göçmenlere dağıtıyor.
 
Musul’dan gelenlerle birlikte ekmek talebinde yaşanan artışı değerlendiren Kızılay, konaklama tesislerinin içinde ve Musul merkeze yakın yerleşim yerlerinde de ekmek fırını açmak için kolları sıvadı. Proje hayata geçtiğinde Kızılay, ülke içinde göçmen durumunda bulunan 20 bin kişi için günlük ekmek üretmiş olacak.