Kızılay ile Qatar Charity’den İnsani Yardımda İşbirliği

12/12/2016 Paylaş:   

Gerek Suriyeliler gerekse Türkiye’deki diğer mülteciler için kapsamlı bir insani yardım çalışması gerçekleştiren Türk Kızılayı ile işbirliği içinde hareket eden kuruluşların sayısı her geçen gün artıyor. Bunlara en son Katar’ın en büyük yardım kuruluşu Qatar Charity (Katar Hayır Kurumu) eklendi. Dernekle birçok alanda işbirliği yapılacak.
 
Türkiye’nin en büyük insani yardım kuruluşu ile Katar’ın en önemli hayır kuruluşu Qatar Charity, Suriye’deki savaş nedeniyle mağdur olan insanlara yardım amacıyla işbirliği anlaşması imzaladı. Genel Başkanlık İstanbul Ofisinde gerçekleşen törenin ev sahipliğini Genel Başkan Dr. Kerem Kınık yaptı. Qatar Charity CEO’su Yusuf bin Ahmed Al Kuwari ve dernek yöneticilerinin üst düzeyde katılım sağladığı törende Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can, Ahmet İşgüzar, Denetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım da yer aldı.
 
10 milyon dolarlık yardım paketi
 
Törenin açılışında bir konuşma yapan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, dünyada beşeri afetlerden etkilenmiş toplumların dertlerine yardımcı olabilmek için ve özelde Suriyelilere yardımcı olmak için Qatar Charity ile birlikte çalışıldığını söyledi. Ağırlıklı olarak Suriyelilere barınma, eğitim, sağlık hizmetleri ve psikososyal alanlarda destek olunacağını belirten Genel Başkan Kınık, “Bu işbirliği Kızılay’ın yürüttüğü projelere 10 milyon dolarlık katkı sağlayacak. Filistin, Irak, Myanmar gibi ülkelerde de projelerimiz olacak. Daha fazla insana ulaşmak için bir arada olacağız” dedi.
 
“Kızılay ile işbirliği yapmaktan gururluyuz”
 
Qatar Charity CEO’su Yusuf bin Ahmed Al Kuwari ise, Kızılay ile böyle bir anlaşma imzalamaktan gurur duyduklarını belirterek, “Kızılay köklü bir kuruluş. İnsani yardım konusunda dünyada önemli faaliyetleri bulunuyor. Bu 5 yıllık bir anlaşma ama bitince bir 5 yıllık anlaşma daha yapılabilir. Qatar Charity olarak Suriye krizi başladıktan bu yana 5 yılda 487 milyon Katar Riyaline ulaşan yardım sağladık. 8 milyona yakın Suriyeli, bu yardımlarımızdan faydalandı” diye konuştu.
 
İşbirliği kapsamında Acil Durum Yardımı, Afete Hazırlık, Su ve Sanitasyon, İskan ve Barınma, Sağlık ve Tıbbi Rehabilitasyon ve Destek, Gıda Yardımı ve Beslenme, Gıda Güvenliği ve Geçim Kaynakları, Öğrenme, Eğitim, Yetiştirme ve Beceri Geliştirme, Kapasite Geliştirme ve Eğitimler, Kışa Hazırlama, Toplumsal Refah, Tarım, Delile Dayalı Savunma, Lojistik ve Yasal Kolaylaştırma alanlarında çalışma yapılacak.
 
Antakya Şubesine araç bağışı
 
Suriyelilerin Türkiye’ye ilk giriş noktası olan Antakya’nın insani yardımın merkez üssü olması nedeniyle Qatar Charity tarafından anlamlı bir bağış yapıldı. Suriyelilerin her zaman yanında olan Türk Kızılayı Antakya Şubesi’nin faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir araç bağışlayan Qatar Charity CEO’su Yusuf bin Ahmed Al Kuwari, araç bağışını sembolize eden anahtarı Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’a teslim etti.