Kızılaycılara Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet Çalıştayı

13/12/2016 Paylaş:   

Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu çerçevesinde yürütülen Toplum Merkezi Projesi kapsamında, Kızılaycıların hassas vakaların tespiti ve müdahalesindeki beceri kapasitesini artırmak için Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu Delegesi Dr. Jeya Kulasingham'ın da katılımı ile Ankara'da Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet Çalıştayı düzenlendi.
 
Çalıştayda, cinsel ve toplumsal cinsiyet temelli şiddet günümüzün en büyük insani mücadele alanlarından biri olduğu vurgulanırken özellikle acil durumlarda koruma sistemlerinin çökmesi, strese karşı olumsuz tepkiler ile toplumsal cinsiyet ve sosyal kalıpların kayması, toplumsal cinsiyete dayalı şiddettin artmasına neden olduğu belirtildi.
 
Katılımcılarla, Cinsel ve Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet'in ne olduğu hangi koşullarda ortaya çıktığı, psikososyal etkileri, şiddetten kurtulanların psikososyal ihtiyaçları, sözlü sözsüz iletişim ve yönlendirme çalışmaları konularında grup çalışmaları gerçekleştirilerek, vaka örnekleri paylaşıldı.
 
Ayrıca Toplum Merkezleri Proje yöneticisi Mine Akdoğan, Cinsel ve Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet konusunda benzer çalıştayları Toplum Merkezlerinde gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti.