Kızılay’dan “Hediye Çarşısı” ve “Sevgi Çorbası”

13/12/2016 Paylaş:   

Dünyanın birçok bölgesinde gerçekleştirdiği afet yardımlarının yanı sıra farklı insani yardım çözümleriyle de adından söz ettiren Kızılay, Ankara 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğiyle hasta ve hasta yakınlarına yönelik bir işbirliğine imza attı.
 
Türk Kızılayı Ankara Şubesi ile Ankara 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği,  “Şefkat Eli Hediye Çarşısı” ve “Sevgi Çorbası İkramı” adı altında hastanelere müracaat eden hastaların ihtiyaçlarının karşılanmasını düzenleyen işbirliği protokolü için bir araya geldi. İşbirliği protokolünü Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ve Ankara 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Furkan Erol Karabekmez imzaladı.
 
“Şefkat Eli Hediye Çarşısı” ile “Sevgi Çorbası İkramı” projesi ve daha sonra ilave edilecek sosyal sorumluluk projeleri ile hastanelere müracaat eden ihtiyaç sahibi kişilerin her türlü giysi, ayakkabı, oyuncak vs. ihtiyaçlarının karşılanması, hastanelerden hizmet alan özellikle gebeler ve tüm hastalara çorba ikram edilmesi planlanıyor. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde aktif olan proje, sonraki aşamalarda Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayata geçirilecek.
 
Hastanelere Kütüphane Projesi
 
Türk Kızılayı Ankara Şubesi, çok özel bir projeyi daha hayata geçirdi. Ankara’da bulunan Akyurt Devlet Hastanesi’nde kurulan kütüphane sayesinde hastalar ve yakınları, dilerlerse kütüphanede, dilerse sıra bekledikleri polikliniklerin kapısında kitap okuyabilecek.